Któż z nas nie słyszał o słynnych 10% dochodu, które powinniśmy odkładać, by zyskać niezalezność finansową. Dlaczego więc, mimo naszych chęci nie udaje nam się odłożyć tych pieniędzy?

Data dodania: 2010-03-31

Wyświetleń: 2030

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Posłużę się prostym przykładem,  za pewną wykonaną pracę otrzymałeś 1000zł. Zgodnie z zasadą odkładania 10% dochodu, które mają być fundamentem Twojej niezależności finansowej i służyć do inwestowania (np. odsetki bankowe), postanawiasz odłożyć 100zł. Wkrótce dostajesz 2000zł wynagrodzenia i znów odkładasz 10%, które tym razem wynosi 200zł. Powinieneś mieć już w sumie 300zł. Dlaczego więc ze zdumieniem stwierdzasz, że tamto 100zł zniknęlo?

Powodem jest oczywiście, korzystanie z jednego konta bankowego. Trudno sobie odmówić zakupów czy wypłaty pieniędzy w innym celu, wiedząć, że posiada się dodatkowe środki finansowe na koncie. Dlatego wszelkie pieniadze, które chcielibyśmy odłożyć powinniśmy kierowac od razu na inny rachunek bankowy, o czym pisze np. Robert Shemin - amerykański milioner. Pozwolę sobie przytoczyć także fragment notatki, którą dziś dodałem na mojego bloga: Obecnie moje środki znajdują się na koncie BZ WBK, z którego dokonuję wypłat i wszelkich przelewów. Trudno byłoby mi odłożyć na tym koncie milion, ponieważ za każdym razem chciałbym "skubnąć" troszkę z odkładanej puli. A tak pieniądze będą w innym banku, na innym koncie - którego założenie i utrzymanie nie kosztuje mnie ani grosza.

Dzisiaj, otwarcie nowego konta bankowego z dostępem do internetu, wiąze się tylko z wypełnieniem formularza przez internet i podpisaniu dokumentów dostarczonych przez kuriera. Możesz założyć sobie bezpłatne konto bankowe w ciagu 5 minut!  Możesz sprawić także prezent swiąteczny swoim dzieciom zakładając im również bezpłatne konto dla młodzieży (od 13lat)  - podpiszesz wtedy oba dokumenty za jednym zamachem. Warto dodać, że młodzież posiadająca konto uczy się zarządzania pieniędzmi i z pewnością w przyszłości będzie miało mniej problemów przy zwykłych codziennych czynnościach jak np. wykonywanie przelewów, załatwianie spraw przez internet.

Skoro mamy już darmowe ekonto - należy zastanowić się co dalej. Poprzez założenie oddzielnego rachunku bankowego, zrobiliśmy mały krok w kierunku niezależności finansowej. Jak zapewne wiesz... to za mało. Pozowolę sobie wrócić, do wcześniej wspomnianej zasady 10% dochodu, które powinneś przeznaczyć na inwestowanie. Zakładając, że zarabiasz 2000zł, powinieneś odłożyć 200zł. Zauważ, że po pierwszym roku będziesz miał ok. 2 540zł (uwzględniając oprocentowanie rachunku) zaś po piątym roku ok. 15 000zł a po 10 roku będzie to kwota wynosząca aż 35 000zł. Najciekawsze jednak jest to, że w 11 roku odsetki od odłożonej kwoty będą wynosiły 200zł/miesięcznie. Oznacza to, że kwota, którą odkładałeś przez 11 lat zacznie do Ciebie wracać, nie przez 11 lat ale do końca życia! Oczywiście, jeśli poświęcisz trochę czasu na czytanie poradników dotycząych inwestowania i wiedzy o ekonomii (np. "Inteligentne inwestowanie") możesz osiągnąć to znacznie szybciej.

Wystarczy chcieć! Łatwo to powiedzieć ale jakże trudno wykonać. Potrzeba dużo wytrwałości. Musisz cały czas pomiętać w jakim celu odkładasz pieniądze... Jeżeli nie możesz odłożyć 10%, odłóż mniej, odłóż cokolwiek. Wyznacz sobie konkretny termin np. pietnasty dzień każdego miesiąca i zrób przelew na ekonto. Sprawi to, że co miesiąc będziesz dokonywał pewnych wpłat, co przybliży Cię do celu osiągnięcia niezależności finansowej!

Licencja: Creative Commons