Project finance to forma finansowania wykorzystująca powołane do tego celu spółki celowe. Ich zadaniem jest realizacja i czuwanie nad danym projektem inwestycyjnym. Project finance wykorzystywany jest do finansowania dużych i kapitałochłonnych przedsięwzięć.

Data dodania: 2010-03-30

Wyświetleń: 1593

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Należą do nich zarówno tak złożone projekty infrastrukturalne jak budowa lotnisk czy tuneli, jak i te mniej skomplikowane, jak budowa niedużych zakładów lub hoteli.

Project finance – jak to spłacić?

Project finance charakteryzuje się tym, że źródłem spłaty długu mają być dochody wygenerowane przy realizacji określonego projektu. Zabezpieczeniem są tu także aktywa powstające podczas realizacji inwestycji, np. maszyny, budynki itp. Termin spłaty długu jest więc dopasowany do indywidualnych warunków. Project finance zapewnia dłuższy niż w przypadku tradycyjnych metod, okres finansowania. Może on wynieść nawet kilkanaście lat. Zaletą project finance jest także pozabilansowy charakter długu. Obciąża on bowiem spółkę cywilną, a nie inicjatora danego przedsięwzięcia.

Project finance – skąd kapitał?

W przypadku project finance kapitał można pozyskać za pomocą różnych źródeł. Jednym z nich jest kredyt bankowy. Ważną jego cechą jest odroczenie spłaty do momentu zakończenia inwestycji. Jednak, aby taki kredyt mógł być udzielony, konieczna jest ocena zdolności kredytowej danego podmiotu przez bank. Jeśli chodzi o project finance, to proces ten jest dość trudny. Spółki celowe tworzone są przeważnie od podstaw lub powoływane są z istniejących już instytucji, dlatego bardzo trudno jest ocenić ich finansową kondycję czy oszacować majątek. Innym źródłem finansowania w przypadku project finance jest kapitał własny. Obejmuje on majątek wniesiony przez udziałowców spółki celowej, a w jego skład mogą wchodzić elementy wyposażenia lub grunty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena