Spośród milionów gatunków robaczków zamieszkujących kulę ziemską wyróżnia się gatunek wyjątkowo pracowity, na który warto zwrócić uwagę.

Data dodania: 2010-03-09

Wyświetleń: 2029

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Życie tego niepozornego robaczka przebiega w szaleńczym tempie i jest pełne wyzwań. Jego główną częścią składową jest praca. Jest mu ona potrzebna do życia, jako że w królestwie natury bezużyteczny insekt nie jest akceptowany w swej społeczności.

Jako że w królestwie mrówkopodobnych ogłoszenia z pracą nie mają wielkiego znaczenia, insekt ów musi znajdować własne sposoby zdobywania pracy. Niemal każdy zaułek mrówczych kopców wypełniają oferty pracy dla robaczków; oferty pracy, dodajmy, wymagającej i nie zawsze hojnie płatnej. Robaczek o którym mowa, nie ma przypisanego miejsca w społeczności, a zatem nie dotyczy go codzienna rutyna. O zajęcie musi walczyć, szukając najlepszych okazji.

Prace, które ów robaczek wykonuje dla mrowiska, zwykle nie mogą czekać na zrealizowanie przez standardowych robotbników. Są one potrzebne całemu rojowi bądź pojedynczym osobnikom, lecz wymagają wyspecjalizowania. Bywają na tyle niedostrzegalne dla ogółu, że dla zasady nie przypisuje się ich robotnicom, mającym przypisane miejsce w społeczeństwie.

Trud związany z pracą i mała nadzieja na zostanie docenionym przez grupę sprawiają, że niewiele robaczków decyduje się na taki tryb życia. Jednak niektóre jednostki potrafią funkcjonować tylko w ten sposób, ceniąc sobie możliwość wyboru. Robaczki takie są wyjątkowe - nie godzą się na zniewolenie pracą, kochają wolność i poczucie, że pracują na siebie.

Gatunek, o którym mowa, nie jest bardzo rozpowszechniony w naszym środowisku, lecz czasem można się na niego natknąć - między innymi w mrówkowcach. Charakteryzują go nietypowyme godziny aktywności i głębokie poczucie zadowolenia. To silny robaczek, którego natura nie może lekceważyć, gdyż jest jej absolutnie niezbędny. Jego nazwa to Compacti Mandatum - "pracownik na umowę-zlecenie".

Licencja: Creative Commons
2 Ocena