Po raz pierwszy parasole pojawiły się ok. 4000 lat temu na terenach Chin, Egiptu i Mezopotamii. Były symbolem władzy, noszono je nad głowami władców i królów. Głównym ich zadaniem była ochrona przed słońcem i deszczem. A w finansach?

Data dodania: 2010-02-15

Wyświetleń: 2414

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fundusze parasolowe, są jednym ze sposobów na inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Parasole tworzą TFI, czyli Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych z własnej oferty funduszy. Ilość funduszy (w parasolu przyjmują nazwę subfunduszy) uzależniona jest od strategii danego TFI i może świadczyć o atrakcyjności danego parasola.

Komu parasol?
Dla inwestora wymierną korzyścią jest możliwość zmiany funduszu, bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych, tzw. Podatku Belki - 19%.
W przypadku zmiany w strategii inwestycyjnej i „przejścia" z jednego funduszu do drugiego lub zmiany TFI, należy zapłacić podatek. Konstrukcja parasolowa pomaga uniknąć tej opłaty.

Za ile są parasole?
Od 0% za nabycie do ..., zależy do danego TFI. Z uwagi na zmiany na rynku należy sprawdzać na bieżąco opłaty:

Za nabycie jednostek uczestnictwa (na początku inwestycji)
Za zarządzanie jednostkami uczestnictwa (w trakcie trwania inwestycji)
Za odkupienie jednostek uczestnictwa (na końcu inwestycji)

Warto wiedzieć
Jeżeli strategia inwestycyjna uwzględnia różne rozwiązania (lokaty, waluty, konta oszczędnościowe, fundusze o różnej strategii inwestycyjnej, inwestycje alternatywne), ilość funduszy w danym parasolu będzie ważnym, jednak nie najważniejszym kryterium wyboru.

Podatek od zysków kapitałowych, tzw. Podatek Belki, płacimy na koniec inwestycji, czyli przy „wyjściu" z parasola.


Pełna wersja artykułu jest dostępna na www.pulspieniadza.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena