Przepisy kulinarne znaleźć możemy obecnie we wszystkich dostępnych mediach. Audycje radiowe poświęcone kuchni, liczne programy telewizyjne o gotowaniu, książki kucharskie z potrawami ze wszystkich stron świata i oczywiście Internet.

Data dodania: 2010-02-15

Wyświetleń: 2713

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przepisy kulinarne to uniwersalny temat rozmów w niemal każdym środowisku. Ludzie nie tylko muszą jeść, ludzie kochają jeść.

Przepisy kulinarne zza Oceanu

Przepisy kulinarne to gastronomiczne dziedzictwo historii oraz kultury nie tylko krajów, lecz także poszczególnych regionów. „Pokaż mi co jesz, a powiem Ci kim jesteś”  - brzmi znane chyba wszystkim przysłowie. W USA przeciętne gospodarstwo domowe dysponuje przynajmniej kilkoma obszernymi książkami kucharskimi. Historia Ameryki Północnej spowodowała, że kuchnia łączy tam przepisy kulinarne z całego świata. Tygiel kulturowy wielkich miast sprawia, że można tam spróbować oryginalnej kuchni potomków między innymi kuchni włoskiej, chińskich, japońskich, meksykańskich, czy nawet polskich imigrantów. Co zabawne, Amerykanie mimo fachowo wyposażonych kuchni i dużej ilości książek kucharskich, bardzo rzadko gotują w domu. Wolą zamówić coś na wynos w pobliskiej knajpie lub odgrzać mrożonkę w kuchence mikrofalowej. Przepisy kulinarne to dla nich czarna magia, a domowe gotowanie kończy się najczęściej na dobrych chęciach.

Przepisy kulinarne w kraju nad Wisłą

Nikogo nie zaskoczy teza, że w Polsce podejście do gotowania jest zupełnie inne niż w USA. Przepisy kulinarne są u nas niczym skarby rodzinnego dziedzictwa przekazywane z matki na córkę. Polacy są niezwykle przywiązani do tradycyjnych potraw. Własne kulinarne patenty na najbardziej klasyczne potrawy typy: bigos, rosół, pierogi, grzybowa lub kotlety schabowe, ma prawie każda rodzina. Do tego dochodzą nietypowe przepisy kulinarne znane tylko w niektórych regionach, jak na przykład rosopit lub karminadle. Polacy poza klasycznymi, rodzimymi potrawami, chętnie wyprobowują zupełnie nowe, nieznane wcześniej przepisy kulinarne z różnych stron świata. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się w naszym kraju sushi. Nie tylko zajadamy się nim w restauracjach, lecz także próbujemy je przygotować sami w zaciszu swoich domów i mieszkań. Cóż, gotowanie nie zna granic.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena