Osiąganie i realizacja celów wiąże się, nie tylko z uzyskaniem czegoś ale również wywołuje pewne konsekwencje w postaci utraty, straty, zmiany nawyków.

Data dodania: 2010-02-07

Wyświetleń: 1821

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Wyznaczając cel nie tylko należy go nazwać a realizację umieścić w czasie, ale trzeba uświadomić sobie z czego rezygnuję. Możliwe, że cel jest łatwy do osiągnięcia, a jego realizacja nie wymaga dużego wysiłku i zaangażowania z Twojej strony.

Trudność może sprawiać to z czego masz zrezygnować.

Wyobraź sobie młodą, bardzo zdolną i energiczną osobę, która postanowiła, że kupi mieszkanie.Ma oszczędności, zdolność kredytową, bardzo dobry zawód i stabilną pracę. Ogląda mieszkania, spotyka się z doradcami nieruchomości. Wie gdzie dokładnie ma kupić mieszkanie. Jak ma wyglądać, ile mieć pokoi, ile kosztować itd.Nie realizuje jednak celu. Dlaczego? Co zyskuje a co traci nie wykonując ostatecznego kroku jakim jest podpisanie umowy z developerem lub sprzedającym?

Co się kryje za takim działaniem - „niedziałaniem"?

Może myślisz, że ta osoba liczy na spadek cen mieszkań? Raczej nie. Przyczyna leży w pozostaniu w strefie komfortu.  Z jednej strony jest cel - zakup mieszkania, pięknie opisany i zdefiniowany.Z drugiej strony jest - komfort. Nie trzeba się przeprowadzać, zmieniać dowodu, danych w bankach, informować znajomych o nowym adresie. Widok z okna znany od lat.Powiesz może, że to nie są wystarczające powody aby nie zrealizować celu.Każdy ma swoje powody do realizowania celu i pozostania tu gdzie jest. Zmiana nie jest powodowana tym, że jest nam dobrze. Zmiana wynika z uczucia braku, niespełnienia, dyskomfortu.Dokonując zmian wpływamy na otoczenie . Patrząc na nasz przykład: wyprowadzasz się od rodziców, rezygnujesz z wynajmowanego mieszkania, masz nowych sąsiadów, inną drogą jedziesz do pracy, może są większe lub mniejsze korki, może nie znasz tej dzielnicy.

Jeżeli dokonujesz zmian w obszarze efektywności osobistej powodujesz, że inni odbierają Cię w nowy sposób. Może chcesz być asertywną osobą ale jednocześnie sprawia Ci przyjemność to, że masz opinię osoby, która nigdy nie zawiedzie? Co zyskasz, co stracisz? Co jest bardziej wartościowe? Czy można te cele połączyć? Na skali hierarchii wartości gdzie jest asertywność a gdzie bycie niezawodną? Jak te wartości mają się do siebie? Jak możesz zadbać o siebie i jednocześnie dbać o innych?

Widzisz wychodząc ze strefy komfortu wchodzimy w nowy świat. Od nas zależy jak ustalimy priorytety i czy będą nas wspierały przy osiąganiu celu.

þ Dlaczego chcę zrealizować akurat ten cel?

þ Co zyskam dzięki temu? þ Co stracę?

þ Jakie nakłady muszę ponieść - czas, wiedza, pieniądze?

þ Jak się czuję myśląc o moim celu już po jego realizacji?

þ Z czego jestem dumna?

þ Czego mi brakuje?

 Zadaj sobie jak najwięcej pytań. Zapisz odpowiedzi.

Pozwoli Ci to na ustalenie co naprawdę jest ważnego w Twoim celu.

Co naprawdę jest ważnego w moim celu? Co zyskam? Co stracę? Co się nie wydarzy? Co się wydarzy?

 Pozdrawiam Hanna

Licencja: Creative Commons