W życiu jest tak, że każde pieniądze można pożyczyć, jednak wszystkie trzeba oddać. Jeżeli już staniemy przed koniecznością finansowania naszych potrzeb np. nowego telewizora, samochodu, pralki czy wyjazdu na urlop, zadajemy sobie pytanie, Jak to zrobić?

Data dodania: 2010-02-06

Wyświetleń: 2796

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście najlepiej jest zapłacić własnymi pieniędzmi, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Przed pożyczeniem pieniędzy, trzeba rozważyć konsekwecje jakie może to spowodować. Pieniądze można pożyczyć w formie kredytu lub pożyczki.

Jaka jest różnica między pożyczką a kredytem?

Jedną z najważniejszych różnic jest to, że pożyczki może udzielić praktycznie każdy. Możemy pożyczyć pieniądze od kolegi, rodziny lub instytucji. W przypadku kredytu, sprawa wygląda inaczej. Na ten sposób pożyczania pieniędzy mają zgodę tylko banki.

Kto jest właścicielem pieniędzy?

Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę, to właścicielem pieniędzy musi być osoba lub instytucja, od której pożyczamy. W przypadku kredytu, takiego wymogu nie ma. Właścicielami pieniędzy są klienci banku, którzy zdeponowali je w formie różnych depozytów (np. lokaty bankowe, konta oszczędnościowe).

Wiec, czyje są pieniądze?

W przypadku pożyczki osoby, która pożycza, czyli pożyczkobiorcy. W przypadku banku dostajemy do dyspozycji pieniądz bankowy w postaci zapisu na rachunku. Dlatego nie można otrzymać kredytu „do ręki". Od banku dostajemy możliwość korzystania z pieniędzy w określonym czasie (zależy na ile rat bierzemy kredyt).

Na jaki czas pożyczamy?

W przypadku kredytu jest to precyzyjnie określone w umowie, którą podpisujemy przed uzyskaniem kredytu. Umowa pożyczki nie musi tego regulować.

Na co jedno a na co drugie?

Kredyt jest celowy, na określony we wniosku cel. Są od tego wyjątki, jednak, co do zasady tak jest. Pożyczka nie ma określonego celu. Czyli, pożyczone pieniądze możemy dowolnie wydawać.

Warto wiedzieć

Kiedy wypłacamy pieniądze z karty kredytowej zaciągamy pożyczkę a nie kredyt.
Kredyt kosztuje, ma określone oprocentowanie, marżę. Pożyczka nie musi kosztować (finansowo), jednak można ustalić jakąś cenę, czyli oprocentowanie. Oznacza to, że pożyczając 1000 lub 5000 tys. złotych możemy oddać, za zgodą pożyczkodawcy taką samą kwotę.
Umowa kredytu musi być zawarta na piśmie, w przypadku pożyczki nie ma takiego wymogu.
W przypadku, gdy kwota pożyczki jest większa niż 500 zł, należy zawrzeć umowę na piśmie.

www.pulspieniadza.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena