W myśl projektu na nowo zostanie zdefiniowane pojęcie działalności gospodarczej. Tym samym, zmianie ulegnie definicja podatnika VAT. W świetle obecnie istniejących uregulowań, podatnikiem VAT nie jest osoba wykonująca działalność osobiście, jeżeli odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy ponosi zleceniodawca.

Data dodania: 2010-02-03

Wyświetleń: 2319

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Projekt zakłada, że wyłączona spod ustawy o podatku od towarów i usług będzie wszelka działalność, która spełnia warunek przerzucenia na zleceniodawcę odpowiedzialności wobec osób trzecich za prowadzoną działalność oraz spełnia dwie dodatkowe przesłanki.

Chodzi o konieczność wykonywania działalności pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zleceniodawcę, a także uwolnienie zleceniobiorcy od ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością. Wszystkie przesłanki muszą zostać spełnione łącznie, aby nie można było traktować działalności jako działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W praktyce stosowania nowego przepisu może okazać się, że ustawie o podatku od towarów i usług nie będą podlegać tylko osoby fizyczne wykonujące działalność w oparciu o umowę pracy. Wszystko wskazuje na to, że wraz z wprowadzeniem nowych przepisów, podatnikami VAT staną się osoby fizyczne wykonujące działalność w oparciu o umowę o dzieło czy kontrakt menedżerski, ponieważ istotą tego typu umów nie jest wykonywanie działalności pod kierownictwem i w miejscu oraz czasie wyznaczonym przez dającego zlecenie.

Podobnie podatnikami VAT mogą stać się osoby fizyczne wykonujące działalność w oparciu o umowę zlecenie, bowiem takie osoby ponoszą ryzyko gospodarcze w związku z wykonywaną działalnością.

Zniesienie obowiązku stosowania uciążliwej metody memoriałowej nie jest możliwe, gdyż jej stosowanie nakazuje dyrektywa Rady UE (dyrektywa 2006/112 w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej). Metoda kasowa jest możliwa tylko jako odstępstwo od zasady ogólnej, tylko dla określonych transakcji lub określonych kategorii podatników (np. właśnie dla "małych podatników"). Najbardziej prawdopodobnym sposobem udostepnienia tej metody większej grupie przedsiębiorców jest więc podniesienie limitu obrotów definiującego "małego podatnika".

Licencja: Creative Commons
0 Ocena