Wiele osób podejmujących pracę nie zadaje sobie trudu dokładnego poznania swoich praw i obowiązków. Często ich wiedza zawiera jedynie to, co usłyszało się od pracodawcy. To tylko część informacji.

Data dodania: 2007-07-10

Wyświetleń: 7516

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielu z nas poszukujących ciekawej pracy zapomina o jakże ważnym zadaniu: poznaniu swoich ustawowych praw i obowiązków. Przeważnie ich wiedza na ten temat kończy się na tym, co usłyszeli od pracodawcy. To tylko część informacji, którą warto poznać. Poza tym, pod czym się podpisujemy, jest także zbiór innych, bardziej ogólnych zasad, które należy poznać by wiedzieć, jakie zasady rządzą zatrudnieniem.

Zbiór tych reguł określa polski kodeks pracy. Czytając definicję, kodeks stanowi pewien zbiór przepisów regulujących daną dziedzinę stosunków społecznych. Kodeks krótko oznacza zbiór praw. W II RP istniały kodeksy wydawane w postaci rozporządzenia z mocą ustawy. Natomiast dziś kodeksy wydawane są w formie ustaw. Kodeksy nazywane są czasem w inny sposób, przykładowo kodeks pracy - nazywa się też jako prawo pracy.

Dzisiejszy kodeks pracy został uchwalony w 1974 roku. W 1990 roku zostały wprowadzone do niego poprawki, które obowiązują do dziś. Reguluje on większość praw i obowiązków pracowników niezależnie od ich podstawy prawnej zatrudnienia. Co przykładowo taki kodeks zawiera? Przykładowo: wynagrodzenia, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy. Poszczególne działy podzielone są na podrozdziały. Na przykład kodeks pracy urlop dzieli na podrozdziały: urlop bezpłatny i urlop wypoczynkowy.

Zanim zabierzemy się za szukanie pracy, polecam wcześniej zapoznać się z kodeksem pracy. Warto wiedzieć więcej, bo ta wiedza jest bardzo istotna w życiu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena