Praca w krajach UE na pierwszy rzut oka wydaje się być znacznie bardziej opłacalna. Jest to głównym powodem, dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu dobrych zarobków.

Data dodania: 2007-07-06

Wyświetleń: 5785

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Unii Europejskiej zarobki są na ogół wyższe niż w Polsce. Właśnie dlatego tak wielu Polaków decyduje się wyjechać za granicę w poszukiwaniu zarobku. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy w Anglii. W okresie wakacji wielu studentów decyduje się na wyjazd, by zarobić na utrzymanie na studiach. Ponadto, takie wyjazdy są bardzo edukujące, pozwalają nauczyć się obcego języka, kultury. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż zarobki w Wielkiej Brytanii są znacznie większe niż w Polsce.

Natomiast warto się zastanowić, jeśli myśli się o pracy na stałe. Przecież w Polsce praca wcale nie jest taka zła. W wielu dużych miastach można spotkać oferty pracy, które przewidują naprawdę porównywalne zarobki, a przede wszystkim umożliwiają rozwój zawodowy. Osoby rozwijające się zawodowo w przyszłości znajdą lepsze oferty pracy gdzie awansują. Bardziej opłacalna jest stała praca w swoich fachu w Polsce niż pozbawiona perspektyw - aczkolwiek trochę lepiej płatna - praca za granicą. Osoby z wykształceniem wyższym, specjaliści, inteligencja, decydują się na wyjazd za dobrze płatną pracę za granicą. Możliwości rozwoju zawodowego znikają tak jak znikają perspektywy na przyszłość. Istotnie, zarobki są trochę lepsze, ale to nie jest warte marnowania czasu.

Praca w Polsce na stanowiskach, które umożliwiają rozwój zawodowy, jest nierzadko początkowo mniej opłacalna niż praca za granicą. Jednak z biegiem czasu możliwości awansu udowadniają, że bardziej opłaca się pracować w ojczystym kraju, niż na obczyźnie. Przyjemniej jest zresztą pracować u swoich, niż być obcym.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena