Schudnę. Rzucę palenie. Zacznę uczyć się hiszpańskiego. Będę oszczędzać. Zapiszę się na siłownię. Noworoczne postanowienia – mamy je wszyscy. W 2010 roku do naszej listy warto dodać takie, które pomogą całej naszej planecie. Dopiero wtedy dbanie o siebie nabierze głębszego sensu.

Data dodania: 2010-01-21

Wyświetleń: 3059

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Postanowienie pierwsze: będę oszczędzać wodę

PO CO? Zgodnie z raportem UNESCO w ciągu najbliższych 20 lat ilość dostępnej wody obniży się na Ziemi o 30%. Aż 40% ludzi na świecie nie ma wystarczającej ilości wody. Deficyt wody to problem, z którym zmaga się także Polska, szczególnie Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Kielce i Szczecin.

CO MOŻESZ ZROBIĆ:

• Zakręć kran, kiedy myjesz zęby – myjąc zęby przy odkręconej wodzie tracisz 9 litrów na minutę.

• Zamień kąpiele na prysznic.

• Zmywaj naczynia w zlewie napełnionym wodą, pod bieżącą jedynie spłukuj.

Postanowienie drugie: będę oszczędzać energię

PO CO? Chociażby po to, żeby zaoszczędzić pieniądze. Oszczędzanie energii pozwoli nam odłożyć znaczne kwoty. Poza tym dzięki temu mamy wpływ na to, żeby wyczerpujące się źródła energii posłużyły ludzkości jak najdłużej.

CO MOŻESZ ZROBIĆ:

• Wybieraj sprzęt elektryczny wysokiej klasy energetycznej.

• Wymień żarówki na ekologiczne.

• Nie umieszczaj lodówki w pobliżu źródeł ciepła lub miejscu nasłonecznionym.

• Gotuj pod przykrywką.

• Wyłącz światło, gdy go nie potrzebujesz.

• Wyłączaj urządzenia całkowicie z trybu stand-by, kiedy przestajesz z niego korzystać (sprzęt RTV, drukarki, skanery).

• Wyłączaj ładowarkę do telefonu po zakończeniu ładowania aparatu.

• Zmniejszaj temperaturę w domu o 1 stopień, wychodząc z domu i kiedy śpisz – najzdrowsza temperatura do spania to 16-18 stopni.

• Gotuj tylko tyle wody ile faktycznie potrzebujesz. Chcąc napić się herbaty nie musisz gotować 2 litrów wody.

Postanowienie trzecie: będę ostrożnie wyrzucać śmieci

PO CO? Góra elektroodpadów rośnie i zanieczyszcza nasze środowisko. Warto pamiętać, że są śmieci, których nie należy wyrzucać bezpośrednio do kubła, bo można je przetworzyć i powtórnie wykorzystać. Świetlówki Świetlówki zawierają rtęć, są więc odpadem niebezpiecznym, którego nie można wyrzucać do śmieci. Zużytą świetlówkę można oddać w każdym sklepie lub hurtowni przy zakupie nowej. Baterie Zużyte baterie i akumulatory należy oddawać do specjalnego punktu lub sklepów, w którym kupujemy nowe baterie. Przedsiębiorcy, którzy sprzedają lub wymieniają zużyte baterie, są ustawowo zobowiązani do nieodpłatnego przyjmowania zużytych baterii. Kartridże Choć powszechnie wiadomo, że nie wolno ich wyrzucać, wciąż lądują na śmietnikach. – Do recyklingu w Polsce trafia zaledwie 10% zużytych kartridży – mówi Marcin Adamski z Grupy Black Point. – Dzieje się tak, ponieważ wielu użytkowników po prostu nie wie, co może z nimi zrobić. A sposobów na zużyte kartridże jest kilka: w miejscu zakupu nowego można go oddać sprzedawcy albo włożyć do specjalnie oznakowanego kosza. BLACK POINT S.A., producent i dystrybutor materiałów eksploatacyjnych do drukarek, postanowił dodatkowo ułatwić rozwiązanie problemu pustych kartridży i do swoich produktów dołącza specjalne foliowe koperty. Dzięki nim pozbycie się zużytych tuszy jest proste: po wymianie atramentu na nowy, stary kartridż wystarczy włożyć do koperty, zanieść na pocztę i bezpłatnie odesłać pod adres wydrukowany na kopercie.

Postanowienie czwarte: będę segregować śmieci

PO CO? To najlepszy sposób na mądre wyrzucanie. Dzięki temu nasze śmieci mogą być ponownie wykorzystane, a góra śmieci nie rośnie w tak zastraszającym tempie.

CO MOŻESZ ZROBIĆ:

• Segreguj śmieci w domu.

• Korzystaj z pojemników na odpady: NIEBIESKI – papier. ŻÓŁTY – plastik metal. BIAŁY – szkło bezbarwne. ZIELONY – szkło kolorowe.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena