Zjawy pojawiające się nagle. Upiorne postacie budzące strach i przerażenie to nie tylko fabuła filmu fantazy, lecz rzeczywistość, która przypomina o swojej inności, gdy zobaczymy ducha.

Ponoć są wszędzie. Jedne niegroźne przyczajone chowają się po kątach wówczas nazywane duchami pokątnymi żyją sobie w zaciszu domowych piwnic i ciemnych zakamarków. Bardzo często są one mylone z duchami pokutnymi, które przebywają na ziemi pokutując za grzechy. Jest to dla mnie trochę niejasne, ponieważ według tradycyjnych przekazów za grzechy pokutuje się gdzie indziej, ale najwidoczniej niektórym ezoterykom nie przeszkadza ten fakt w pisaniu swoich domysłów na ich temat. Ostatnio dowiedziałem się nawet, że duchy kłamią i byłbym skłonny przyznać rację gdyby nie jeden szczegół. Duch mógłby kłamać gdyby był inteligentny, co jednak jest raczej niemożliwe, jeżeli choć przez chwile się nad tym zastanowimy. Gdyby był inteligentny a co za tym idzie obdarzony rozumem wówczas duch traci bardzo dużo na swojej groteskowej wartości. Staje się wówczas partnerem życiowym człowieka a nie upiorną postacią. Tylko jak dochodzi do porozumienia pomiędzy żyjącym człowiekiem i jego rozumnym działaniem a duchem, który jest również z ciałem związany na stałe, lecz również posiada inteligencję? Tylko czy duch i dusza to jedno i to samo, bo jeżeli tak nie jest to znaczy, że tych inteligentnych istot w ciele ludzkim jest więcej niż jedna.

Powszechnie uważa się, że duch to dusza osoby zmarłej, która z jakiś powodów nie odeszła z tego świata i wybrała pobyt tutaj w naszym wymiarze. Dokonała wyboru, co oznacza, że posługiwała się kalkulacją, co jest przejawem rozumowania a tym samym i inteligencji. Innym przejawem rozumnego działania jest przybywanie (nie napisałem, że przychodzenie, bo nie wiem czy duch potrafi chodzić) na wezwanie osoby, która przeprowadza seans spirytystyczny znany jako wywoływanie duchów. Inny przykład inteligencji duchów to pomoc osobom żyjącym. Ostrzeganie ich przed kłopotami a w niektórych przypadkach również podpowiadanie jak powinni swoje problemy rozwiązać. Czyż nie jest to przejaw inteligencji ducha? Powiem więcej. Jest to przykład przewidywania przyszłości, ponieważ jeśli duch może nas ostrzec przed wypadkiem samochodowym, który ma się wydarzyć za parę dni to najwidoczniej wie wcześniej, co się ma wydarzyć. Jest to bardzo zastanawiające, ponieważ wygląda to tak jakby przyszłość była wcześniej ustalona. Obecnie dzięki Transkomunikacji porozumiewać się możemy z duszami, które żyją w innym świecie czekając na następną szansę wcielenia się ponownie w ciało ludzkie. Dowodzi to jednak, że dusze swój rozum mają i chcą z nami nawiązywać kontakt tak samo jak my z nimi.

Pozostaje jednak pytanie, co to jest duch i czy rzeczywiście potrafi kłamać, bo jeśli taka jest możliwość to znaczy, że mózg ludzki jest tylko odpowiedzialny za poprawne funkcjonowanie naszego organizmu tak jak jednostka centralna w komputerze. Inteligencja znajduje się gdzie indziej i nie jest uzależniona od ilości zwojów mózgowych.

 

Mirosław Rynkowski

 

Licencja: Creative Commons