"Duchy Polskie czyli krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach".
Autorzy piszą iż my racjonalne pokolenie XX w (już XXI :-)daleko odeszliśmy od przesądów i zabobonów naszych przodków. Jednak jest nadal wielu ludzi, którzy opowiadają nam o wielu wydarzeniach, znanych z autopsji lub zasłyszanych, które trudno rozpatrywać wyłącznie w kategoriach racjonalizmu.
W czasie takich rozmów o duchach czy zjawach odżywa pamięć o odległych wydarzeniach historycznych, w postaci legendy, często upiększonej, ubarwionej jednak jak to mówią: w każdej plotce jest ziarenko prawdy...
Autorzy konfrontowali i badali zasłyszane opinie, odrzucili wszelkie legendy, w których nie dało się doszukać ziarna historycznej prawdy, do książki włączając tylko te duchy i zjawy, które rzeczywiście istnieją - w świadomości osób, które z nimi się zetknęły.
Wśród opisanych duchów i zjaw znajdujemy w książce, min:
Rycerza z Melsztyna
Diabła Weneckiego
Czarną Księżniczkę z Szamotuł
Smutną wdowę z Leska
Zjawy z Baranowa
Duchy golubskiego zamku
Białą Damę z niedzickiego zamku
Czarną Damę z Janowca
Żółtą Damę
Błędne ogniki w Reszlu
To tylko kilka przykładów ciekawych opowieści. Książka zawiera ich o wiele więcej.
Źródło: Wernichowska B., Kozłowski M.: Duchy Polskie czyli krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach". Warszawa, 1983. ISBN 83-00-0360-6.
Współczesne pisarstwo wymaga od autorów nie tylko talentu, ale i umiejętności adaptacji do szybko zmieniającego się świata literatury i technologii. Oprócz kreatywności i warsztatu, pisarze muszą zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z konkurencją, zmieniającymi się preferencjami czytelników, a także realiami branżowymi, które nie zawsze sprzyjają tworzeniu wartościowych dzieł. Jakie zatem są najistotniejsze wyzwania współczesnych twórców literatury?