Jeszcze niedawno antykoncepcja dla mężczyzn możliwa była tylko poprzez stosunek przerywany, prezerwatywy lub chirurgiczne podwiązanie nasieniowodów. Możliwe jednak, że już wkrótce antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn zostanie udostępniona chętnym na całym świecie.

Data dodania: 2010-01-06

Wyświetleń: 3468

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Badania nad nowymi metodami antykoncepcji zapowiadają prawdziwą rewolucję. Najnowsza antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn to comiesięczne przyjmowanie zastrzyku zawierającego 200 mg jednej z odmian testosteronu. Okazało się, że taka antykoncepcja powoduje u większości mężczyzn zanik plemników w nasieniu. Metoda ta nie wpływa na zmniejszenie liczby odbywanych stosunków ani obniżenie libido. Problemem są natomiast zmiany powstające w obrazie i składzie biochemicznym krwi obwodowej u mężczyzny, a przede wszystkim powiększanie się gruczołu krokowego. Dlatego taka antykoncepcja jest nadal w fazie badań. Antykoncepcja w zastrzykach jest całkowicie bezbolesna i odwracalna.

Innym pomysłem na antykoncepcję dla mężczyzn jest blokujący implant. Antykoncepcja polega na wszczepieniu do nasieniowodu dwóch blokad, które nie pozwalają na przepływ spermy. Umieszczenie zatyczek będzie się odbywać podczas zabiegu ze znieczuleniem. Antykoncepcja ta stanie się jednak dostępna dopiero po 2011 roku. Badacze próbują również "oślepić" pleniki, zamiast hamować ich produkcję. Antykoncepcja taka miałaby jedną wielką zaletę - nie trzeba by w ogóle ingerować w układ hormonalny.

Zanim antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn trafi w obieg, konieczne jest jeszcze przeprowadzenie dalszych badań nad skutecznością nowych metod i ich wpływem na zdrowie podczas długoletniego stosowania hormonów. Jednak można mieć nadzieję, że wkrótce antykoncepcja przestanie być tylko problemem kobiet.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena