Historia o tym, jak rozwijała się kultura spożywania i uprawy kawy jest jedną z największych i najbardziej romantycznych historii w dziejach ludzkości. Jej początek można odnaleźć w Afryce, a dokładniej w Etiopii, w prowincji ''Kaffy'', która jest uważana prawdopodobnie za jej ojczyznę.

Data dodania: 2009-12-16

Wyświetleń: 2283

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kawa od siedemnastego wieku znana była pod nazwą Mocha - nazwa pochodziła od miasta, z jakiego była wysyłana do różnych zakątków świata. W owym czasie było to jedno z najbardziej aktywnych miast w świecie arabskim. Stanowił również główny port na drodze morskiej do Mekki. Pierwsze kawiarnie, powstałe w Mekce zostały nazywane "Kaveh Kanes''. Rozprzestrzeniły się w bardzo szybkim tempie po całym świecie arabskim i odniosły coraz to większe sukcesy na tamtejszych terenach. Były luksusowo urządzone i każda z nich miała indywidualny charakter. Arabskie kawiarnie szybko stały się centrami działalności opozycji politycznej, gdzie debatowano nad poprawą obecnej sytuacji, czy to politycznej czy społecznej. Były bardzo popularne, mimo, że przez władze masowo tłumione.

Arabowie prowadzili bardzo restrykcyjną politykę w aspekcie wywożenia ziaren kawy, gdyż kawa nie mogła być uprawiana w żadnym innym miejscu. Ziarna kawy pozbawione zewnętrznych warstw pozostawały bezużyteczne jako nasiona. W takiej a nie innej formie sprzedawano ziarna kawy innowiercom, czyli kupcom spoza świata arabskiego. Był to doskonały sposób, aby zachować monopol na handel kawą.

Ciekawostką może być wiadomość, że pierwszy sklep z kawą (kawiarnia) otworzono w Konstantynopolu między 1453 a 1471 rokiem (niektórzy mówią 1475). Wiadomo, że do Imperium Otomańskiego kawę sprowadzono z Jemenu. Pierwszą powstałą kawiarnię a raczej sklep z kawą nazwano ''Kiva Han''. Co godne uwagi sklep istnieje do dziś, na jednej z brukowanych uliczek Istambułu, nazywanego niegdyś Konstantynopolem.

Cdn.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena