Ukryte ceny w produktach- jak manipulowany jest klient.                            

Data dodania: 2009-12-10

Wyświetleń: 1794

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

    Tyle w mediach pisze się o spadku cen w związku z kryzysem. Lecz dziennikarze chyba nie zadają sobie trudu by sprawdzić czy tak jest naprawdę.

Bo tak niestety nie jest.

Jednym ze sposobów na obniżenie ceny jest zastosowanie gorszych (tańszych) składników w przypadku artykułów spożywczych lub gorszych (tańszych) materiałów budowlanych w przypadku mieszkań.

    Nie ma to znaczenia przy zakupie artykułów których cena jednostkowa nie jest zbyt wysoka. Ale sytuacja jest zupełnie inna gdy klient kupuje mieszkanie zaciągając kredyt na kilkadziesiąt lat . Zastosowanie gorszych jakościowo materiałów a tym samym pojawienie się większej ilości usterek ujawnia się po kilku latach. I co wtedy? Minął już okres gwarancji i rękojmi, czyli trzeba naprawiać na własny koszt. Mieszkanie wówczas staje się droższe niż wcześniej zakładaliśmy.  Obecna sprzedaż mieszkań przypomina drogę przez mękę ponieważ kazdy chce kupić taniej lecz jak można kupić tanio gdy do budowy używa się odpowiednich materaiałów które sami wiemy ile kosztują.

    Drugim ze sposobów jest zachowanie ceny ale za mniejszą zawartość w opakowaniu. Nagminnie tak się dzieje przy sprzedaży artykułów spożywczych. A różnice są do dwudziestu procent. Tylko, że niewielu to zauważa bo w grę wchodzą małe kwoty.

        W przypadku mieszkań można:

        - nie wykonać posadzki z terakoty na balkonie,

        - nie wykonać tzw. rozprowadzeń instalacji wodno-kanalizacyjnej w kuchni i łazience,

        - przygotować instalację do montażu wideofonów,

        - przygotować instalację do montażu osprzętu dla potrzeb kontroli dostępu,

        - zamontować drzwi bezpieczne zamiast antywłamaniowych.

        W przypadku domów jednorodzinnych można:

        - nie wykonać np. przyłącza gazowego

        - nie wykończyć poddasza

        - nie zamontować okien połaciowych

      A ma być to wszystko ,,podobno” dla wygody kupującego. I dlatego jest grupa klientów która pozornie tanio kupuje.

      Tylko czy o to w tym chodzi aby nie przekazać całej prawdy klientowi? czy też małą częsc prawdy ale tylko dlatego aby kupił mieszkanie. Nowe mieszkania i tak są obecnie tańsze niż parę lat wcześniej. łatwo jest je kupić dlatego bardzo rzadko zastanawiamy się nad jakością ponieważ kupujący myślą że otrzymują towar wysokiej jakości. Tylko czy tak jest w istocie.

Tomasz Jaczewski

Licencja: Creative Commons
0 Ocena