Pochodzący z Libanu pisarz – Khalil Gibran – w roku 1923 stworzył dzieło, które stało się największym bestsellerem XX wieku. Prorok został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków, obdarowując swego autora nieśmiertelną sławą.

Data dodania: 2009-12-09

Wyświetleń: 4036

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

moz-screenshotmoz-screenshot-1Książka była szczególnie popularna w latach 60., pełniła wówczas funkcję przewodnika kontrkultury, stała się inspiracją dla pokolenia dzieci kwiatów.

Zapisane w niej zdania o miłości i małżeństwie towarzyszą uroczystościom ślubnym po dziś dzień. Nie dziwi więc fakt, że wydawnictwo Aleksandria postanowiło wydać książkę w wersji audio.


Co sprawia, że ludzie różnych państw, czasów i kultur, tak chętnie sięgają po twórczość Khalila Gibrana, człowieka – określanego przez Augusta Rodina – Williamem Blake’em XX wieku? Odpowiedź znajdziemy, wsłuchując się w słowa Proroka, które czyta Mirosław Neinert – aktor, reżyser i dyrektor Teatru Korez. Spokojny, pełny powagi głos lektora tworzy przestrzeń medytacji, a oprawa muzyczna nadaje książce audio niezapomniany klimat, który przenosi słuchaczy do świata orientu.
Tytułowy Prorok – Almustafa – czekał dwanaście lat na statek, którym miał powrócić na rodzinną wyspę. Gdy nadszedł dzień pożegnania, mieszkańcy Orfalezu zaczęli zadawać mu pytania. Pytania, które współczesnego człowieka wprowadziłyby w zakłopotanie. Jak bowiem zdefiniować miłość? Jak wytłumaczyć przyjaźń, śmierć i czas? Jak rozumieć słowo wolność? A co z uczuciami – radością, bólem i smutkiem? Te z pozoru proste pytania okazują się bardzo trudne. Dlatego wolimy przechodzić obok nich obojętnie, udając, że znamy na nie odpowiedzi.


Prorok postępuje inaczej, z pokorą, pochyla się nad problemami ludzi, a jego wiedza – zarówno w prostaczkach, jak i w uczonych – wzbudza szacunek i podziw. Mimo to Almustafa nie uważa siebie za mędrca, nieustannie powtarza, że jest tylko sługą Pana, instrumentem w Jego rękach. Nie wie nawet, czy zasługuje na bycie „[...] fletem, przez który płynie Jego [Boga] oddech”.


Na audiobook składają się dwie płyty, które w sumie zawierają 28 plików MP3. Każdy utwór w swoim tytule zawiera temat ułatwiający wyszukiwanie odpowiednich fragmentów książki, np. O dzieciach, O pracy, O modlitwie, O przyjaźni, O zbrodni i karze etc.


Prorok w warstwie codziennych zdarzeń potrafi dostrzec głębię ludzkiej egzystencji. W poetycki sposób przypomina o tym, co ważne. A jego postawa, pełna oddania, wzbudza zaufanie. Prezentowany audiobook pozwala zatrzymać się nad życiem, przemyśleć na nowo zużyte słowa. A wszystko to podane zostało w pięknej formie – poetyckiej prozie, pełnej niebanalnych metafor, zaskakujących porównań i odważnych tez.

Khalil po arabsku znaczy przyjaciel, Gibran to, ten który naprawia, który łączy... Już samo nazwisko pisarza staję się więc zaproszeniem do lektury. Traktuję tę książkę jako dar, dlatego pozwolę sobie na koniec, przytoczyć słowa Proroka:


„Jedni dają z radością i radość ta jest dla nich nagrodą. Inni dają z bólem i ból ich ten oczyszcza. Są też tacy, co dają, nie znając bólu dawania, nie pragną radości, nie zważają na korzyść. Ci dają jak ów kwiat w dolinie, co swoją wonią nasyca powietrze. Przez takich przemawia Bóg i uśmiecha się ich oczami do świata”.

Anna Kulczyńska

Licencja: Creative Commons
0 Ocena