Umiejętność szybkiego i efektywnego uczenia się jest przydana w całym życiu, zarówno osobistym jak i zawodowym. Poniżej przedstawię Ci 4 super sztuczki odnośnie tego jak uczyć się więcej, lepiej i efektywniej.

Data dodania: 2009-11-26

Wyświetleń: 2285

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Umiejętność szybkiego czytania
Masz w zanadrzu do przeczytania dużo ciekawych książek lub innych materiałów, lecz brakuje Ci na to czasu? Ćwicz umiejętność szybkiego czytania! Na początek starczy Ci kilka podstawowych wskazówek: staraj się utrzymywać wzrok w stabilnym tempie bez zatrzymywania się na każdym czytanym słowie. Unikaj także powtarzania czytanego tekstu w pamięci. Możesz tego uniknąć poprzez np. jednolite stukanie palcami w blat stołu lub robienie innej jednolitej czynności. Dzięki temu usprawnisz znacząco swoje czytanie.


2. Pracuj na papierze.
Bez wątpienia kartka i długopis to najbardziej niedoceniane spośród narzędzi służących do nauki. Moja rada: zawsze wykorzystuj w swojej pracy papier i długopis. Dzięki temu uwolnisz swoje myśli i zwolnione przez nie miejsce, wykorzystasz na kreatywne myślenie:) Użyj swoich ulubionych skrótów i systemu notowania, aby podkreślić ważne fakty i czynności w materiale, którego się uczysz. Skondensuj, zapamiętaj i powtarzaj materiał, którego nauczyłeś się poprzez tworzenie map myśli.


3. Używaj technik używających wiele zmysłów.
Tutaj chodzi o to, abyś znalazł swój sposób na naukę, taki dzięki któremu stanie się ona ciekawsza i bardziej efektywna. Spróbuj określić, czy jesteś bardziej wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem. Lepiej i szybciej przyswoisz informacje, jeśli będziesz używał swojej ulubionej metody. Aby jeszcze bardziej poprawić swoje wyniki możesz połączyć kilka metod. Na przykład przepisywanie informacji łączy w sobie metodę wzrokową i kinestetyczną.


4. Znajdź odpowiednią dla siebie porę.

Każdy ma inny rytm uczenia się, jednym lepiej wychodzi to rankiem, innym po południu a jeszcze komuś innemu w nocy. Sprawdź, kiedy Tobie wychodzi najlepiej nauka i wykorzystaj to do polepszenia swoich wyników. Ale to nie wszystko, musisz też robić dużo przerw między ?sesjami?. Niech nie trwają one kilku godzin, 15-20 minut w zupełności wystarczy. Podczas przerwy zajmij się czymś zupełnie innym, aby Twój mózg się trochę odprężył.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena