Oswajanie przestrzeni i rozwiązywanie jej zagadek to dla malucha fascynujący proces. Niesie on jednak ze sobą – obok radości – zagrożenia, które warto określić wcześniej, tak by zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Data dodania: 2009-11-15

Wyświetleń: 3540

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim ustalmy podstawowe, ogólne zasady. Pierwsza z nich: większości wypadków da się zapobiec. Pamiętaj, że twoje dziecko poznaje świat poprzez wkładanie wszystkiego do buzi – zadbaj więc o to, by zabawki i grzechotki, które dajesz mu do rączek, były bezpieczne. Druga zasada – zachowaj spokój. Nawet kiedy doszło już do nieszczęśliwego zdarzenia, można wiele zrobić, aby uchronić dziecko przed jego przykrymi konsekwencjami. Od twojego opanowania zależy skuteczność pierwszej pomocy.

Mówimy o zadławieniu, kiedy do dróg oddechowych – krtani, tchawicy – dostało się ciało obce. Dziecko natychmiast zareaguje kaszlem i ta naturalna obrona organizmu jest zarazem najlepszym ratunkiem. Jeżeli jednak twoje dziecko nie może zaczerpnąć powietrza, a kaszel jest nieskuteczny, tylko szybka i właściwa reakcja może w tej sytuacji uchronić je przed uduszeniem. Ułóż dziecko na brzuszku na swoim przedramieniu i trzymaj jego główkę skierowaną do dołu. Pamiętaj, by dłonią stabilizować głowę dziecka, inaczej będzie ona narażona na poważny uraz. Drugą ręką poklepuj dziecko między łopatkami – uderzenie nie może być zbyt silne, jednak musi być na tyle energiczne, by mogło spowodować przemieszczenie się ciała obcego. Nigdy nie trzymaj dziecka za nóżki i nie „wytrzepuj” feralnego koralika. Możesz w ten sposób uszkodzić nie tyko stawy biodrowe i doprowadzić do kalectwa, ale też narazić szyję i kręgosłup dziecka na poważny uraz. Nie staraj się także usunąć ciała obcego palcami „na ślepo”. Uderzenia między łopatki powinny przynieść spodziewany efekt. Jeżeli jednak twoje dziecko nadal nie może zaczerpnąć tchu, ułóż je na plecach i kilkakrotnie, energicznie uciśnij dwoma palcami jego mostek na głębokość 1,5 cm. Zwiększy to ciśnienie w klatce piersiowej i jest szansa, iż spowoduje ruch ciała obcego. Jeśli i to nie przyniosło efektu, a dziecko straciło przytomność, oceń czy oddycha i zastosuj sztuczne oddychanie (postępuj tak, jak pisaliśmy w poprzednim numerze). Nie panikuj – drogi oddechowe są tak zbudowane, że istnieje spore prawdopodobieństwo, iż na skutek sztucznych oddechów ciało obce przemieści się z tchawicy do jednego z oskrzeli, a wtedy drugie stanie się drożne i dziecko zacznie samodzielnie oddychać. Wezwij Pogotowie Ratunkowe i nawet jeśli dziecko odzyskało prawidłowy oddech, skonsultuj stan jego zdrowia z lekarzem.

Oparzenie

Uraz spowodowany wysoką temperaturą może być groźny dla życia, szczególnie jeśli oparzeniu uległa duża powierzchnia skóry dziecka. Pamiętaj, że jedynym lekarstwem, które może pomóc bezpośrednio po nieszczęśliwym wypadku jest woda. Nie stosuj żadnych maści i kremów – może to spowodować utrudnienie w oddawaniu ciepła, a tym samym przyczynić się do zwiększenia stopnia obrażeń. Zachowaj spokój – jeżeli twoje dziecko ma oparzoną niewielką powierzchnię ciała, schładzaj uszkodzone miejsce zimną wodą przez kilkanaście minut. Nie przykładaj lodu, ani też nie zanurzaj całego dziecka w zimnej kąpieli. Jeżeli oparzeniu uległa znaczna powierzchnia skóry (na przykład cała klatka piersiowa), pamiętaj, że nie możesz długo polewać jej wodą, gdyż spowoduje to ogólne wychłodzenie dziecka. Po krótkim (nie dłuższym niż minuta) chłodzeniu uszkodzonych miejsc, przyłóż delikatnie jałowy opatrunek i zapewnij dziecku pomoc lekarską. Niech w twojej apteczce będą zawsze opatrunki hydrożelowe – to idealne rozwiązanie, by do czasu konsultacji z lekarzem zabezpieczyć oparzoną skórę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena