Nie wiesz jak napisać wypracowanie po angielsku? Zastanawiasz się od czego zacząć przygotowując się do ich pisania? Nie wiesz czym różnią się listy formalne od nieformalnych, recenzje od zwykłych artykułów?

Data dodania: 2009-11-14

Wyświetleń: 4490

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zawarte w artykule porady pomogą Ci uświadomić sobie jak bardzo różnią się od siebie poszczególne rodzaje wypracowania, w szczególności na przykładzie listów.

Przede wszystkim powinieneś zapoznać się z zasadami pisania wypracowań takich jak listy formalne i nieformalne, recenzje, artykuły, rozprawki, ogłoszenia itp. Są między nimi ogromne różnice zarówno w stosowanych stałych zwrotach, jak i w stylu, przy czym można je zauważyć np. porównując dowolny list formalny z nieformalnym.

Sam schemat listów jest niemal identyczny - w prawym górnym rogu należy podać swój adres oraz datę, należy odpowiednio zacząć, zakończyć i podpisać list. W pierwszych zdaniach podaje się powód pisania i, w przypadku odpisywania, dziękuje się za otrzymany list. Następnie należy list rozwinąć, a na samym końcu podsumować go i ewentualnie zadać dodatkowe pytania.

Co w takim razie różni list formalny od nieformalnego?

W liście formalnym, w przeciwieństwie do nieformalnego, nie wolno używać form ściągniętych (np. I'll zamiast I will), phrasal verbs, idiomów czy też języka potocznego. Musi on być pisany w 100% zgodnie z książkowymi zasadami, nie ma w nim więc miejsca na luźne pogaduszki. Listy formalne to w większości listy w sprawie pracy, spraw związanych ze szkołą, uczestnictwa w konkursie lub też reklamacji. Listy nieformalne pisane są do znajomych, więc można w nich sobie pozwolić na sporo swobody w stylu i słownictwie.

Tak jak w przypadku obu rodzajów listów zauważalne są duże różnice, tak samo każdy inny rodzaj wypracowania rządzi się innymi prawami - innym stylem, słownictwem oraz układem. Jeśli więc nie wiesz jak napisać wypracowanie, zacznij od zapoznania się z poradami na ten temat, które znajdziesz w książkach i na stronach z kursami języków obcych. Możesz także podpytać na forach językowych o ewentualne wątpliwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena