Zawarte w artykule porady pomogą Ci uświadomić sobie jak bardzo różnią się od siebie poszczególne rodzaje wypracowania, w szczególności na przykładzie listów.
Przede wszystkim powinieneś zapoznać się z zasadami pisania wypracowań takich jak listy formalne i nieformalne, recenzje, artykuły, rozprawki, ogłoszenia itp. Są między nimi ogromne różnice zarówno w stosowanych stałych zwrotach, jak i w stylu, przy czym można je zauważyć np. porównując dowolny list formalny z nieformalnym.
Sam schemat listów jest niemal identyczny - w prawym górnym rogu należy podać swój adres oraz datę, należy odpowiednio zacząć, zakończyć i podpisać list. W pierwszych zdaniach podaje się powód pisania i, w przypadku odpisywania, dziękuje się za otrzymany list. Następnie należy list rozwinąć, a na samym końcu podsumować go i ewentualnie zadać dodatkowe pytania.
Co w takim razie różni list formalny od nieformalnego?
W liście formalnym, w przeciwieństwie do nieformalnego, nie wolno używać form ściągniętych (np. I'll zamiast I will), phrasal verbs, idiomów czy też języka potocznego. Musi on być pisany w 100% zgodnie z książkowymi zasadami, nie ma w nim więc miejsca na luźne pogaduszki. Listy formalne to w większości listy w sprawie pracy, spraw związanych ze szkołą, uczestnictwa w konkursie lub też reklamacji. Listy nieformalne pisane są do znajomych, więc można w nich sobie pozwolić na sporo swobody w stylu i słownictwie.
Tak jak w przypadku obu rodzajów listów zauważalne są duże różnice, tak samo każdy inny rodzaj wypracowania rządzi się innymi prawami - innym stylem, słownictwem oraz układem. Jeśli więc nie wiesz jak napisać wypracowanie, zacznij od zapoznania się z poradami na ten temat, które znajdziesz w książkach i na stronach z kursami języków obcych. Możesz także podpytać na forach językowych o ewentualne wątpliwości.