Porównując produkty różnych towarzystw ubezpieczeniowych można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych przy kupnie OC AC. Jak to możliwe, że różnice cen i zakresów u różnych ubezpieczycieli są tak duże. Na cenę polisy składa się sie kilka czynników. Warto je poznać by zaoszczędzić.

Data dodania: 2009-11-03

Wyświetleń: 2550

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Składki płacone na ubezpieczenie OC składają się z taryfy podstawowej oraz z odpowiednio naliczanej  żniżki i zwyżki, a każdy ubezpieczyciel według swojego uznania określa parametry, które mają wpływ na cenę finalną polisy. Przy obliczeniach ceny składki podstawowej na samo OC najważniejszym kryterium jest pojemność silnika – większa pojemność silnika oznacza wyższą składkę.
Chodzi tu o związek pojemności silnika z jego mocą, a co za tym idzie z większą prędkością, która jest główną przyczyną wypadków. Towarzystwa rozumują też tak: jeśli posiadasz samochód z silnikiem o dużej mocy, to prawdopodobnie przemierzasz wiele kilometrów, co automatycznie zwiększa ryzyko kolizji

Ważnym elementem wpływającym na wysokość składki podstawowej jest miejsce zameldowania i użytkowania samochodu. Inne jest ryzyko wypadku na trasie wylotowej z dużej aglomeracji, a ryzykiem takiego samego wypadku na drodze pomiędzy dwiema miejscowościami na prowincji. Pozostałe kryteria to przeznaczenie pojazdu (dostawczy, taxi) czy jego rodzaj (osobowy, ciężarowy). Od podstawowej składki za OC i AC naliczane są zniżki i zwyżki, które zależą przede wszystkim od wieku kierowcy i jego przeszłości ubezpieczeniowej. Kierowcy poniżej 25 roku życia zapłacą sporo więcej. A maksymalne zniżki sięgają 60% i więcej, można je przenosić do innych ubezpieczycieli, jednak każdy ubezpieczyciel ma swoją metodę przeliczenia oraz uznawania zniżek.

Posiadanie polisy AC daje szansę nie tylko na ewentualną wypłatę odszkodowania przy stracie pojazdu, ale także pewien spokój psychiczny na co dzień. W tej chwili na rynku można zakupić ubezpieczenie wyłącznie od kradzieży lub tylko od szkód związanych z uszkodzeniem pojazdu. Sam decydujesz, jaki wariant ubezpieczeniowy jest najkorzystniejszy. Należy jednak pamiętać, że zakresy ubezpieczenia AC są różne w różnych firmach ubezpieczeniowych. Komponując cenę za AC ubezpieczyciel zwróci uwagę na markę i model samochodu – wynika to z różnic w kosztach naprawy różnych marek oraz ich popularności wśród złodzieji. Ponadto wpływ na cenę polisy mają: wartość (podstawowa składka AC liczona jest jako procent wartości samochodu) i wiek pojazdu.

Mozna wyodrębnić ponad 50 czynników, które maja wpływ na cenę ubezpieczenia samochodu. Kierowca powinien przy zawieraniu polisy pamiętać, że cena nie zawsze świadczy o jakości usługi. Ubezpieczenia online są zwykle tańsze i warto na nie zwrócić uwagę. Kupując ubezpieczenie samochodu należy pamiętać, ze towarzystwa ubezpieczeniowe różnie traktują klientów o danym profilu. Dlatego nie ma najtańszego ubezpieczyciela dla wszystkich. Dla jednego kierowcy najlepsza może okazać się polisa u ubezpieczyciela A, a dla drugiego ten sam ubezpieczyciel zaproponuje cenę strasznie wysoką. Dlatego zawsze powinniśmy dokładnie porównywać oferty różnych ubezpieczycieli.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena