Jeśli sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, to wierzyciel nie musi martwić się o to, aby złożyć jeszcze oddzielny wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Sąd sam z urzędu opatrzy ten nakaz klauzulą, a raczej po uprawomocnieniu się nakazu POWINIEN to zrobić. Mimo wszystko jednak należy być czujnym i wszystkiego osobiście dopilnować. Sądy. niestety. nie są spójne (a powinny być!) i działają różnie w różnych częściach kraju. Niekiedy bywa tak, że nie wiadomo dlaczego, niektóre sądy nie nadają z urzędu klauzuli wykonalności.
A ponadto nie należy zapomnieć odebrać z sądu tytułu wykonawczego (nakaz zapłaty + nadana klauzula wykonalności), bo sąd nie ma obowiązku wysyłać tytułu wykonawczego wierzycielowi. Tytuł wykonawczy pozostanie wtedy w aktach sądu.
UWAGA! - wyjątek
chyba, że we wniosku wierzyciel zawarł informację, że tytuł wykonawczy ma być przesłany na wskazany adres (ostatecznie radzę właśnie tak zrobić).
Ważne!
Jeśli wierzyciel posiada nakaz, który uzyskał w postępowaniu nakazowym, to aby wszcząć postępowanie komornicze, a więc iść do komornika, aby ten wszczął egzekucję, nakaz ten MUSI być opatrzony klauzulą wykonalności (o tym już pisałem w cz.I).
Natomiast, jeśli uzyskano nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, to w zasadzie nie trzeba mieć klauzuli wykonawczej. Komornik wtedy przeprowadzi tzw. postępowanie zabezpieczające.
Aby dopełnić całości informacji na powyższy temat (dot. klauzuli wykonalności), przedstawię, jak napisać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i na co zwrócić przy tym szczególną uwagę.
****
Uzyskanie klauzuli wykonalności nie jest trudne, tak samo jak napisanie wniosku do sądu o jej nadanie. Należy jednak pamiętać o kilku szalenie ważnych elementach, które należy umieścić w takim wniosku - i to bezbłędnie!
1. Należy dokonać przede wszystkim właściwego wyboru sądu.
2. Złożyć wniosek w biurze podawczym właściwego sądu lub też wysłać go pocztą.
Z doświadczenia jednak wiem, że najlepiej jest, gdy wniosek zostanie dostarczony do sądu osobiście. Najlepiej, aby w takim przypadku mieć ze sobą dwa identyczne egzemplarze napisanych prawidłowo wniosków (jeden z załącznikami dla sądu, a drugi bez załączników dla wierzyciela) po to, aby na tym drugim potwierdzono jego wpływ. Natomiast jeśli chodzi o właściwy sąd, to generalnie jest tak, że jeśli wierzyciel uzyskał już nakaz zapłaty, to o nadanie klauzuli wykonalności musi zwrócić się do sądu, który ten nakaz wydał.
Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności musi bezwzględnie zawierać następujące elementy:
1. data sporządzenia wniosku,
2. oznaczenie sądu, do którego kierowany jest wniosek,
3. dane wierzyciela,
4. dane dłużnika (na którego jest nakaz),
5. wskazanie sygnatury akt sprawy lub ewentualnie jasno i konkretnie wskazanie kwoty długu (jednak najlepsza byłaby w tym wypadku sygnatura akt sprawy),
6. wyraźne napisanie, co się chce, tj. wyraźne żądanie n a d a n i a klauzuli wykonalności.
Nie należy zapomnieć też o:
1. dobrze byłoby, gdyby sąd przesłał tytuł wykonawczy, więc trzeba o tym wnioskować,
2. żądanie zasądzenia kosztów dotyczących nadania klauzuli od dłużnika,
3. koniecznie też należy umieść we wniosku uzasadnienie.
A na koniec ważna informacja :)
Otóż nie wolno zapomnieć opłacić tego wniosku. Najlepiej zrobić to od razu przy jego składaniu w okienku podawczym, w sądzie. W ten sposób wierzyciel uniknie niepotrzebnej straty czasu.