Widok mężczyzny w kwiecie wieku z bujną czupryną jest dosyć rzadki, bowiem u ponad połowy mężczyzn już w wieku 40 - 45 lat obserwuje się łysienie. Nawet 20 - letni młodzieńcy cierpią na nadmierne wypadanie włosów. Niektórzy godzą się z tym stanem rzeczy, inni próbują działać, by włosy zachować jak najdłużej.

Data dodania: 2009-10-26

Wyświetleń: 2061

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Każdy człowiek ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów, z których każdy wyrasta z mieszka włosowego. Jeden włos tkwi na głowie kilka lat, po czym wypada, a kiedy mieszek odpocznie, w miejscu utraconego włosa pojawia się następny. Jednak kiedy mieszek zostaje osłabiony, nowy włos nie może się pojawić. Tak więc włosy ulegają przerzedzaniu, a z czasem pojawia się wyraźne łysienie.

U mężczyzn na osłabienie i zmniejszenie mieszków włosowych wpływa dihydrotestostoren  (DHT)– pochodna testosteronu. Taki typ łysienia spowodowany hormonem męskim nazywa się łysieniem androgenowym. Zaczyna się już w młodym wieku, a jego cechą charakterystyczną są zakola nad czołem i łysina na szczycie głowy. Takie są początki, a kończy się to całkowitą utratą włosów.

Wzmożone wypadanie włosów  na powierzchni całej skóry głowy obserwuje się u panów po 50 roku życia. Jest to łysienie starcze.

Czy można pokonać łysienie?

Na pewno nie można łysienia całkowicie zlikwidować, ale można przeprowadzać kuracje wzmacniające, dzięki którym włosy zostaną dobrze odżywione i zadbane, a tym samym nastąpi spowolnienie i zmniejszenie wypadania włosów.

Można zacząć od domowych sposobów. Niektórzy twierdzą, że korzystny wpływ na włosy ma zielona herbata, gdyż obniża poziom dihydrotestosteronu (DHT).Podobne działanie ma wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej. Hamuje proces przemiany testosteronu w niszczący włosy dihydrotestosteron. 

Wzmacniający wpływ na włosy ma wywar z pokrzywy, który zmniejsza łojotok towarzyszący wypadaniu włosów. Można go pić lub wcierać we włosy. Wywar ze skrzypu  polnego oddziałuje podobnie. Sok z aloesu, popularnej rośliny doniczkowej,  czy czarnej rzepy poprawia stan skóry głowy i włosów.

Bardzo przydatne do domowej pielęgnacji włosów są odżywki w postaci płynów, żeli, balsamów. Szampony i odżywki wzmacniają włosy, odżywiają mieszki włosowe, zwiększają porost włosów. Domowym sposobem poprawiania stanu włosów jest używanie do mycia całych jajek kurzych z dodatkiem paru kropel witaminy D, a do płukania należy używać soku z cytryny w proporcji: sok z połowy cytryny na 2 litry wody.

Do mycia głowy należy używać łagodnych szamponów, najlepiej szamponu siarkowego czy dziegciowego, zawierającego selen, oraz kortynozolu.

Odpowiednia dieta, bogata w witaminy A i C oraz w cynk, selen, żelazo i siarkę, wzmocni mieszki włosowe, umożliwiając porost włosów.

Leczenie pod kierunkiem dermatologa

 Dla zdeterminowanych mężczyzn może okazać się skuteczne leczenie u dermatologa. Badanie zwane trichogramem pozwoli  ustalić, jaki procent włosów jest w fazie spoczynku, wzrostu czy wypadania, co pozwoli ocenić, jaki jest stopień uszkodzenia mieszków włosowych. Lekarz może zlecić leczenie miejscowe lub ogólne, a najczęściej jedno i drugie jednocześnie. Miejscowo stosuje się preparaty z zawartością minoxidilu. Wcieranie leku w skórę głowy przynosi pozytywne skutki pod warunkiem, że stosowane są systematycznie 2 razy dziennie przez kilka miesięcy. Właściwie nie należy przerywać kuracji, bowiem po jej zaprzestaniu, ponownie obserwuje się wzmożone wypadanie włosów.

Dobre skutki przynosi mezoterapia, czyli wstrzykiwanie w skórę głowy takich substancji jak dekspantelon, minoxidil, oligoelementy, krzemionka organiczna, witaminy, leki przeciwzapalne.

Zagęszczanie włosów

Można definitywnie rozprawić się z łysiną, decydując się na przeszczep włosów. Nie wynaleziono jeszcze sposobu, choć czynione są badania, by zwiększyć ilość włosów na głowie. Transplantacja nie polega bowiem na powiększaniu ilości włosów, ale na przeniesieniu ich z miejsca, gdzie one jeszcze są, w miejsca, gdzie ich od jakiegoś czasu nie ma. Pobiera się pasek skóry z włosami z części potylicznej. Następnie dzieli się pobrany fragment na mikrotransplanty z 1 – 3 mieszkami i umieszcza we właściwym miejscu. Jednorazowo można przeszczepić maksymalnie 10 tysięcy włosów. Rzadko kiedy jest to ilość wystarczająca, należy więc operację przeprowadzać 2 – 3 razy. Skutek jest znakomity. Włosy, które zaraz po zabiegu wypadają, szybko odrastają, by na nowym miejscu pozostać już do końca życia.

Kto nie chce decydować się na transplantację, może zagęścić włosy, co prawda na krótko, ale za to bez kłopotu i w ciągu kilku sekund, używając do tego celu specjalnego preparatu zagęszczającego z zawartością włókien z naturalnego białka, które po zaaplikowaniu na włosy powodują natychmiastowe ich zgęstnienie, co wystarczy na kilka godzin.

Można też zagęścić włosy u dobrego fryzjera, który doklei do tych rosnących nowe kosmyki z naturalnych lub sztucznych włosów. Do naklejania włosów stosuje się silikonową skórę, gdy swoich włosów nie pozostało już zbyt wiele

Jest jeszcze jeden sposób na męską łysą głowę. Nie przejmować się tym i iść śmiało przez życie. Ale, gdy się tak nie da, wszystko jedno z jakiego powodu, to ... czytaj ten tekst od początku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena