Praca trenera wymaga dużego zaangażowania, ale daje też wiele satysfakcji. Polega na stałym kontakcie z ludźmi i pozwala nieustannie się rozwijać. Istotne w tej profesji jest doświadczenie - niejednokrotnie bardziej cenione niż wykształcenie. 

Data dodania: 2009-08-20

Wyświetleń: 3128

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praca trenera wymaga dużego zaangażowania, ale daje też wiele satysfakcji. Polega na stałym kontakcie z ludźmi i pozwala nieustannie się rozwijać.

Jaką szkołę trzeba skończyć
By zdobyć solidne podstawy do wykonywania zawodu trenera należy skorzystać z ofert firm lub instytucji zajmujących się kształceniem i szkoleniami trenerów. Dostarczają one odpowiedniej wiedzy i narzędzi do wykonywania tej pracy oraz pozwalają wyzwolić w uczestniku potencjał potrzebny w tym zawodzie. W szerokim wachlarzu propozycji znajdują się zarówno oferty dla absolwentów uczelni, osób wprawiających się w sztuce trenerskiej, jak i doświadczonych trenerów.

Kto może zostać trenerem
Należy pamiętać, że różne rodzaje szkoleń wymagają rożnych kompetencji. Na pewno jednak kandydat na trenera musi mieć chęci i pasję, by dzielić się nią z innymi. To praca, która angażuje emocjonalnie i polega na ciągłym kontakcie z ludźmi, a od relacji z uczestnikami szkoleń niejednokrotnie zależy reputacja trenera i jego kariera. Składa się na to również forma prowadzenia szkoleń i ich rezultaty. Podczas swej pracy trener powinien umieć wzbudzić w uczestnikach szkoleń zainteresowanie, wyzwolić w nich ciekawość i zmotywować do działania w danym zakresie, co wymaga specyficznych umiejętności i udaje się, gdy jest powodowane prawdziwymi chęciami. Istotne jest stworzenie uczestnikom szkolenia możliwości do praktycznego wykorzystywania zdobytych informacji i potrzebnych do działania wskazówek, by mieli możliwość testowania, ćwiczenia, a nawet eksperymentowania. Zadania muszą być praktyczne, ale jednocześnie ciekawe i angażujące, by uczestnicy mogli wyciągać z nich konstruktywne wnioski. A więc praca ta wymaga umiejętności zarówno menadżerskich, jak i interpersonalnych. Trzeba być jednocześnie przywódcą grupy, jak również umiejętnie z nią współpracować i komunikować się, gdyż liczy się skuteczność.

Ważne jest doświadczenie
Istotne w tej profesji jest doświadczenie - niejednokrotnie bardziej cenione niż wykształcenie. To ono daje wiarygodność i stanowi o powodzeniu. Praktyki w tym zawodzie są niezwykle ważne i pomagają, szczególnie gdy zdobywane są pod szyldem znanych i renomowanych firm szkoleniowych. Z czasem marką staje się nazwisko samego trenera, jeśli ją wypracuje. Dodatkowym atutem jest też własna inicjatywa - przykładowo osoba, która z powodzeniem prowadzi własną firmę, na pewno wraz z własnymi doświadczeniami ma więcej możliwości niż osoba mówiąca o biznesie tylko w teorii.


Gdzie szukać pracy

Trener może sprzedawać swoje usługi indywidualnie, bądź pracować w zatrudniającej go firmie szkoleniowej. Ofert pracy dla trenerów można szukać na stronie Edustacja.pl w zakładce ,,Strefa trenera". Trenerzy mogą tam również zamieszczać swoje CV i aplikować na wybrane ogłoszenia.

Autor: Katarzyna Nowak-Woźna
Źródło: Edustacja.pl portal edukacyjno-szkoleniowy

Licencja: Creative Commons
0 Ocena