Jeżeli nie cierpisz na żadne choroby, nie trapi cię problem zaburzeń hormonalnych, a twój organizm jest prawidłowo odżywiony oznacza to, że twoje włosy mocno „trzymają” się głowy. Jednak problem łysienia staje się coraz bardzie powszechny i dotyczy coraz to młodszych ludzi.

Data dodania: 2009-08-08

Wyświetleń: 1721

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Łysienie – co to?
Łysienie to inaczej alopecja. To termin medyczny, który określa nadmierne wypadanie włosów. Jest to schorzenie, które wiąże się z wieloma czynnikami. Łysienie może mieć charakter przejściowy lub nieodwracalny. Jednak łysienie przejściowe, gdy nie zostanie wcześnie zdiagnozowane i odpowiednio leczone może przekształcić się w proces nieodwracalny.

Jak się ustrzec przed łysieniem?
Na łysienie nie ma rady, gdy w grę wchodzą geny. To co mamy zapisane w kodzie genetycznym wpływa na stan naszej czupryny. Dzieje się tak dlatego, że hormon dihydrotestosteron – pochodna testosteronu – może działać negatywnie na stan naszych włosów. Wszystko zależy od predyspozycji genetycznych. Komórki włosa mogą być u niektórych osób bardziej wrażliwe na działanie tego nader aktywnego hormonu. Powoduje on, że cebulki włosów ulegają osłabieniu, co ma wpływ na kondycję włosów. Stają się one coraz bardziej kruche, podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, co w konsekwencji prowadzi do ich wypadania.

Złe odżywianie a łysienie
Mało kto może sobie zdawać z tego sprawę, ale na witalność naszych włosów wpływa stan naszego organizmu. Niedobory pewnych pierwiastków, takich jak: magnez, cynk, żelazo czy selen, a także i witamin, mogą prowadzić do wzmożonego wypadania włosów. Na takie problemy skarżą się najczęściej osoby, które stosują drastyczne diety odchudzające, których kaloryczność nie przekracza tysiąca kalorii. Dlatego warto zmienić swój sposób odżywiania na taki, który wzmocni nasze włosy i nie przyczyni się do wyłysienia. Gdy nasze włosy są już jednak znacznie osłabione i wypadają garściami, warto zafundować im kurację witaminową.

Od stresu można wyłysieć
Choć nie jest to do końca wyjaśnione naukowo, wiadomo że stres w znacznym stopniu przyczynia się do łysienia. I choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to łysienie spowodowane stresem jest coraz częstszym zjawiskiem. Sytuacje stresowe, które niejednokrotnie pojawiają się w naszym życiu na każdym niemal kroku, mogą doprowadzić do poważnego schorzenia jakim jest łysienie plackowate.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena