Jak przekonać się, czy oszczędzanie jest dobrym wyborem w Twoim przypadku.

Data dodania: 2009-07-26

Wyświetleń: 1980

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy masz poczucie, że do oszczędzania coś lub ktoś Cię zmusza?
Czy nie wiesz do końca, czy oszczędzanie, to Twoja świadoma decyzja, czy może jest to decyzja kogoś innego?
Czy oszczędzanie jest naprawdę odpowiednim wyborem dla Ciebie? Może można zrobić coś innego, aby …

Wątpliwości tego typu są pochodną prostego faktu, iż tak naprawdę oszczędzanie nie jest dla wszystkich.

Istnieją ludzie, który dobrze sobie radzą bez niego. Mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby pozwolić sobie na wszystko, czego tylko chcą.

Z kolei inni wiedzą, że np. kupno większego lokum, zmusi ich do lepszego zarządzania ich finansami, ale nie chcą wprowadzać koniecznych zmian do swojego życia. Oszczędzanie nic im nie da, nawet jeśli pozornie wydaje się inaczej. Dlaczego? Tak, czy siak nie zastosują w praktyce tego, czego trzeba.

Oszczędzanie jest dla tych, którzy nie traktują go jako przykładu jakiegoś dziwnego pomysłu, dziwnej koncepcji.

Takich ludzi – naprawdę zainteresowanych oszczędzaniem – nie jest zbyt wiele, ale mimo to, istnieje mnóstwo „odmian” osób oszczędnych, począwszy od osób lekko oszczędnych, a skończywszy na osobach żyjących niemalże po spartańsku.

Najwięcej jest osób lekko oszczędnych
, którzy przeważnie są przygnieceni ilością koncepcji i technik oszczędzania, tak że zbytnio nie mogą sobie dać z tym rady, aby np. jednocześnie przygotowywać swoje posiłki w domu i robić zakupy w kilku sklepach jednocześnie.

Zalecenie dla takich osób: Wybrać sobie tylko jedną ideę, tylko jedną technikę i dopiero po jej opanowaniu zająć się kolejną. Wszystko robić powoli i w odpowiedniej kolejności. Z czasem przyjdzie biegłość w oszczędzaniu i wtedy taka osoba przejdzie do kategorii …

A raczej do stanu pośredniego pomiędzy osobą „tylko” zainteresowaną oszczędzaniem, ale nie robiącą niczego w praktyce, aby oszczędzić, a osobą żyjącą po spartańsku, oszczędzającą na wszystkim.

Taki stan pośredni oznacza, że większość informacji na temat oszczędzania jest Ci już znana, przetestowana i stosowana lub nie w zależności od Twoich upodobań, preferencji i sytuacji.

Jednak to wcale nie oznacza, że wiesz już wystarczająco dużo, aby „odpuścić” sobie temat. Sporo jeszcze przed Tobą. W tym punkcie dopiero zaczyna się prawdziwa przygoda z oszczędzaniem.

Zalecenie: badać, studiować dalej tematykę oszczędzania i jeśli trafisz na coś nowego, czego nie znasz, nie stosujesz, zacznij od razu to testować.

Ostatnia grupa osób, to „spartanie”. Jest to bardzo wąska grupa osób, których bardzo trudno czymś nowym zaskoczyć, zdziwić, zainteresować, bo oni już wszystko wiedzą, znają i stosują. Oni są już tak oszczędni, że – w odczuciu większości innych osób – graniczy to z dużą przesadą.

Zalecenie dla takich osób:
praktykuj swoje umiejętności i zacznij prowadzić, np. własnego bloga, aby podzielić się z innymi własnym doświadczeniem.

Ćwiczenie dla Ciebie

Ustal, czy naprawdę interesuje Cię oszczędzanie. Jeśli tak, to do której grupy osób się zaliczasz? Postępuj zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.

---

Jak skutecznie zadbać o budżet domowy i finanse osobiste oraz jak mądrze wydawać pieniądze w czasie kryzysu?
Licencja: Creative Commons
0 Ocena