Artykuł dla osób, które chcą efektywnie dbać o swoje zdrowie i ciało. Dla osób, które interesują się zdrowym stylem i życia i dla tych, które chcą poczytać coś niezbyt skomplikowanego przy popołudniowej kawie.

Data dodania: 2009-07-15

Wyświetleń: 3246

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Któż z nas nie chciałby się długo cieszyć dobrym zdrowiem i sprawnym młodo wyglądającym ciałem? Pytanie jest retoryczne. Co więc należy robić, aby długo zachować promienny wygląd i sprawny organizm? I czy można to robić bez ponoszenia większych kosztów?! Oczywiście tak! Zacznijmy od aktywności fizycznej - podstawy nowej piramidy żywieniowej.

Możliwości w uprawianiu sportu są nieograniczone i dostosowane dla każdej grupy wiekowej i sprawnościowej. Wystarczy krótki spacer, czy polecana nawet dla osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych- tai-chi zwana „medytacją w ruchu”. Grunt to znać swoje możliwości (nie forsować się zbytecznie) i czerpać z uprawiania sportu przyjemność. Ruch odmładza i usprawnia ciało, a dodatkowo ma właściwości odstresowujące – zmęczone ciało nie zajmuje się już problemami umysłu.

Osoby uprawiające sport z reguły zdrowo się odżywiają i przyznam szczerze, że jest to najlepsza z możliwych kombinacji. Udowodniono, że spadek wagi następuje najszybciej, kiedy aktywność fizyczną połączy się ze zdrową dietą. Pamiętajmy, że zdrowo nie znaczy mniej. Nie na tym polega zdrowe odżywianie Urozmaicenie sprzyja wytrwałości w zdrowej diecie. Co więc powinno znaleźć się w zdrowej menu, a czego unikać?!

Po pierwsze warzywa i owoce. Najlepiej nieprzetworzone. Specjaliści sugerują, aby spożywać ich co najmniej 5 porcji dziennie. Po drugie zdrowe tłuszcze- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia lub olej rzepakowy, a do tego garść orzechów dziennie. Danie, co prawda kaloryczne, ale bardzo odżywcze – zwłaszcza dla komórek mózgu. Jeśli jesz mięso to wybieraj drób (pamiętaj, że indyk jest zwierzęciem bardziej wymagającym od innego drobiu, dlatego tez karmiony jest lepszą karmą) i ryby (zwłaszcza tłuste typu makrela, śledź czy łosoś). Czerwone mięso sprzyja, niestety chorobom układu krążenia, które wiodą niechlubny prym wśród chorób cywilizacyjnych. Jeśli jednak nie możesz się oprzeć schabowemu czy mielonemu ogranicz ich liczbę do dwóch tygodniowo. Pij dużo i bez ograniczeń. Wybieraj herbatki ziołowe, rewelacyjną herbatę ziołową, niesłodzone soki i wodę niegazowaną- zwróć jednak uwagę na zawartość minerałów. Jeśli słodzisz, wybieraj zdrowe słodziki. Polecam cukier z brzozy - ksylitol. Nie jest tani, ale korzyści z jego stosowania są nieocenione np. działa bakteriobójczo i paradoksalnie , jak na cukier, antypróchniczo. Odstaw słodycze. Cukier stresuje organizm i przyspiesza jego starzenie przez proces zwany glikacją.

W chwili słabości wybierz gorzką czekoladę z zawartością, co najmniej 70 % kakao- może przynieść twojemu organizmowi dużo korzyści. Głównie dzięki zawartości magnezu. I tu mamy sedno naszych kłopotów – stres. W zwalczaniu stresu pomoże nie tylko aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Można się go pozbyć lub złagodzić jego skutki przy pomocy wielu terapii naturalnych. Możesz korzystać z terapii ziołami (fitoterapii), wodą (hydroterapii) czy najprzyjemniejszej moim zdaniem, aromaterapii (zapachem). A więc przy zachowaniu umiaru we wszystkim, przy pomocy zdrowego rozsądku i jeśli czujesz taką potrzebę – wykwalifikowanych specjalistów. Korzystaj z uroków życia jak najdłużej i najprzyjemniej.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena