Artykuł przedstawia sposoby wykorzystania olejków naturalnych, które oddziałują na zdrowie i wygląd człowieka. Metody zastosowanie aromaterapii są proste i tanie, a co najważniejsze - niezwykle przyjemne.

Data dodania: 2009-08-22

Wyświetleń: 2028

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aromaterapia to jedna z najprzyjemniejszym terapii naturalnych. Wykorzystuje się w niej zapach, który ma dobroczynne działanie nie tylko na nasze samopoczucie, ale i nasz wygląd. Czyli przyjemne z pożytecznym.  Historia aromaterapii sięga już starożytności (pierwsze zapiski pochodzą z egipskich papirusów datowanych na rok 3000 p.n.e.) i rozwija się nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Wonne oleje i rośliny były nie tylko cennym darem, ale również środkiem płatniczym i ekskluzywnym kosmetykiem przeznaczonym początkowo tylko dla elit. Na szczęście sztuka pozyskiwania zapachów stała się tak popularna, że dziś olejki eteryczne są dostępne dla każdego śmiertelnika, który chce prowadzić zdrowy styl życia.  Olejki naturalne mają wszechstronne oddziaływanie na organizm. Najważniejsze, co zawsze podkreślam, jest to, aby stosować tylko te olejki, których zapach sprawia nam przyjemność przy zachowaniu uniwersalnej reguły „złotego środka”, czyli z umiarem. Nadmierne i niewłaściwe używanie olejków może się zakończyć podrażnieniami skóry i innymi dolegliwościami ze strony organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet wystąpieniem alergii. Dlatego do masażu należy zużywać maksymalnie 30 kropli olejków na 50 ml oleju nośnikowego. Przy kąpieli należy dodać maksymalnie 15 kropli olejków na wannę wody. W przypadku kominka zapachowego nie należy przekraczać 10 kropli olejków. Zaleca się mieszanie maksymalnie 5 różnych olejków.  Olejków nie powinny stosować kobiety w ciąży, matki karmiące i małe dzieci.

Olejki mogą działać:

Przeciwbólowo – m.in. lawendowy, geraniowy, miętowy, eukaliptusowy, szałwiowy, rozmarynowy, cynamonowy, melisowy

Relaksująco –m.in. lawendowy, cytrynowy, pomarańczowy, rozmarynowy, melisowy, różany

Wzmacniająco – m.in. sosnowy, eukaliptusowy, miętowy, tymiankowy, anyżowy, z drzewka herbacianego

Upiększająco – m.in. różany, z drzewka herbacianego, lawendowy, geraniowy

Mają również wiele innych zastosowań np. łagodzenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. olejek anyżowy i miętowy) i zmniejszanie ciśnienia tętniczego krwi (np. olejek cytrynowy i różany), lecz ich zakres działania jest tak bogaty, że nie sposób wymienić wszystkich.

Olejków nie należy stosować bezpośrednio na skórę (wyjątek: olejek z drzewa herbacianego -wyłącznie miejscowo). Może jej dodawać do domowych naturalnych kosmetyków podnosząc ich walory zapachowe i upiększające. Jeśli chodzi o kosmetyki gotowe nie zalecam eksperymentów, ze względu na fakt, ze w ich składzie są już zawarte olejki eteryczne i istnieje możliwość nieprzewidywalnych interakcji.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena