Z artykułu dowiesz się, na co trzeba zwracać szczególną uwagę, aby czytać szybko i zapamiętywać jak najwięcej.

Data dodania: 2009-07-12

Wyświetleń: 2288

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak czynniki zewnętrzne wpływają na prędkość czytania?

Nie wiem czy już zastanawiałeś się, co sprawia, że czasem czytanie i nauka idą świetnie, a innym razem zupełnie kiepsko... Dlaczego tak jest, że jednego razu czytasz z przyjemnością i łatwo przyswajasz nową wiedzę, a innym razem nie jesteś w stanie usiedzieć na miejscu, albo wręcz przeciwnie – zasypiasz nad lekturą...

Szybkie czytanie, tak jak każda inna czynność umysłowa, wymaga spełnienia określonych warunków. Czynniki te można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. W tym artykule skupiłem się na pierwszej grupie, czyli warunkach zewnętrznych które wpływają na proces czytania, w tym na szybkość czytania i zapamiętywanie.

Do czynników zewnętrznych, które mają ważny wpływ na szybkość czytania, należą: odpowiednia ilość tlenu w pomieszczeniu, dostarczanie wody i substancji odżywczych, otaczające dźwięki, oświetlenie, postawa ciała, inne czynniki zakłócające. Niektóre z nich są oczywiste, jednak wielu ludzi kompletnie o nich zapomina...

Pierwszym z takich oczywistych, lecz "zapomnianych" czynników jest... tlen. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Twój mózg którego waga stanowi zaledwie 2,5% masy ciała, zużywa aż 20% tlenu! Komórka mózgowa zużywa go 20 razy więcej, niż komórka mięśniowa. Podobnie oczy.

Dlatego przed każdą sesją czytania, pamiętaj aby przewietrzyć pomieszczenie! Polecam też, abyś przed czytaniem poszedł na krótki, chociaż 5 minutowy spacer na świeże powietrze. Zapewni to odpowiednie dotlenienie organizmu i pobudzi układ limfatyczny (który funkcjonuje dzięki pracy mięśni).

Kolejny, niezwykle istotny czynnik wpływający na jakość czytania i nauki, to... woda. Tak, woda. Twój układ nerwowy, a więc także oczy i mózg, to w 82% woda! A jak być może się domyślasz, od nawodnienia komórek nerwowych zależy przewodzenie nerwowe. Jest ono odpowiedzialne za sprawność Twojej pamięci, szybkość reagowania i odbierania informacji (w tym, czytanych z tekstu) i ich przetwarzania.

Niezwykle ważne jest picie czystej, niegazowanej wody mineralnej. Dlatego pamiętaj, aby co kilka – kilkanaście minut wypić kilka łyków wody. Inne napoje takie jak kawa czy czarna herbata - odwadniają organizm. Od czasu do czasu można pić zieloną lub czerwoną herbatę, jednak nie powinna ona zastąpić wody. Jeśli teraz nie jesteś przyzwyczajony do picia wody i nie smakuje Ci, to sugeruje aby przez jakiś czas, mimo wszystko pić ją. Po jakimś czasie przyzwyczaisz się!

Pamiętaj, o odpowiednim odżywianiu swojego mózgu. Pozytywny wpływ na pracę mózgu mają orzechy (np. włoskie, arachidowe, laskowe, migdały), pestki dyni i słonecznika. Zapewniają one komplet potrzebnych mikro i makroelementów i witamin. Koncentratem witamin i minerałów są kiełki roślinne. W celu szybkiego dostarczenia energii, polecam miód pszczeli. Są to proste węglowodany, czyli glukoza która zużywana jest do pracy mózgu i fruktoza, która magazynowana jest w postaci glikogenu. Polecam też pyłek kwiatowy, który stanowi doskonały suplement diety dla każdego, kto pracuje umysłowo.

Dźwięki dopływające z otoczenia mają na nas olbrzymi wpływ. Z jednej strony wpływają na nas świadomie, zakłócając lub pomagając świadomie w koncentracji, z drugiej strony – mają wpływ na podświadomość. Nie wiem czy słyszałeś już, że organizm potrafi dopasować niektóre swoje rytmy biologiczne do dopływających dźwięków. Podświadomie dźwięk może wpływać na szybkość oddechu, bicie serca, ciśnienie krwi i fale mózgowe. Można to wykorzystać do osiągnięcia pożądanego stanu organizmu (np. relaksacja, lub wysoka aktywność).

Na pewno zdajesz sobie sprawę, jak bardzo przeszkadzają w koncentracji dźwięki takie jak: hałas z ulicy, sąsiad, dźwięk SMS'a, telefonu, i inne. Dlatego radzę, aby wyeliminować je zawczasu. Telefon czy GG należy wyłączyć na czas czytania, a jeśli w otoczeniu jest głośno – wyposaż się w specjalne stopery do uszu (dostępne w każdej aptece i sklepie BHP).

Z drugiej strony, możesz wykorzystać potencjał muzyki. Do nauki, przyswajania informacji, jak i szybkiego czytania – polecam muzykę barokową (Bach, Mozart, Teleman, Vivaldi) oraz nagrania typu Hemi–Sync, Brain–Sync, lub programy typu Brain Wave Generator (www.bwgen.com). Nagrania takie, wytwarzają w mózgu fale ułatwiające naukę (alfa, teta) za pomocą dudnień różnicowych. Więcej informacji o dudnieniach różnicowych znajdziesz w internecie.

Oświetlenie. Wpływa ono na pracę narządu wzroku i komfort czytania. Najlepsze wyniki osiągniesz, czytając przy świetle dziennym. Dobrze jest siadać w pobliżu okna tak, aby światło bez cienia padało na książkę.

Sztuczne światło powinno być wystarczająco jasne i zaleca się stosowanie dwóch źródeł światła. Jedno, bezpośrednio padające na lekturę, a drugie rozproszone, oświetlające pomieszczenie. Dzięki temu, robiąc co kilka akapitów króciutkie przerwy, możesz omiatać wzrokiem pomieszczenie (odprężając w ten sposób oczy).

Czytanie przy ciemnym świetle, pomimo wielu mitów na ten temat, wcale nie psuje oczu. Według badań dra Williama Batesa, który pracował ponad 20 lat nad wadami wzroku i ich leczeniem, można bezpiecznie czytać nawet przy słabym świetle. Początkowo może to wywołać dyskomfort, ale po chwili oko się rozluźnia i widzenie poprawia.

Postawa ciała jest jednym, z najważniejszych czynników które wpływają na efektywność czytania i nauki. Ciało i mózg to jeden, nierozerwalny system. Zmieniając układ ciała, wpływasz na pracę swojego umysłu. Jest to związane z uwarunkowaniami, zarówno fizjologicznymi, jak i psychologicznymi.

Wyprostowana pozycja ciała z prostym kręgosłupem ułatwia prawidłowe krążenie i przepływ informacji w układzie nerwowym. Przykładowo, pochylając zbytnio swoją głowę – tamujesz dopływ krwi do mózgu, a tym samym zmniejszasz dotlenienie i odżywienie tej części ciała. A jest ona przecież niezbędna do czytania :) Nieprawidłowa postawa prowadzi też do napięć mięśniowych oraz bólu kręgosłupa.

Dlatego najlepiej, siedzieć prosto na niezbyt miękkim siedzisku, z oparciem. Stopy powinny prosto spoczywać na podłodze. Oczywiście, możesz testować różne postawy, a nawet czytać na leżąco. Jednak tu, dochodzi kolejny czynnik - psychologiczny. Postawa leżąca kojarzy się nam najczęściej ze stanem relaksu, ze snem. Dlatego, większość osób kładąc się, odczuje spadek koncentracji na koszt zbyt dużego rozluźnienia. Dzieje się to na nieświadomym poziomie umysłu, i związane jest z odruchem warunkowym Pawłowa.

Przydatny trik: Zamiast kłaść książkę płasko na stole, ułóż ją pod pewnym kątem. Jeśli nie masz specjalnej podpórki, możesz położyć segregator :)

Inne czynniki zakłócające. Pozbądź się z otoczenia wszystkiego, co się rusza, wydaje dźwięki, pochłania Twoją uwagę. Jeśli czytasz na komputerze, wyłącz komunikatory internetowe, maile itp. Zadbaj, aby nikt Tobie nie przeszkadzał. Potraktuj czas na czytanie jako chwilę tylko dla siebie. Zamknij drzwi, poinformuj ludzi z którymi mieszkasz, że teraz jesteś zajęty i mają Cię zostawić w spokoju. To bardzo ważne. Każde, nawet chwilowe odwrócenie uwagi, powoduje spadek koncentracji i zakłóca proces zapamiętywania.

Teraz, po zapoznaniu się z tym artykułem, posiadasz niezbędną wiedzę aby czytać jeszcze szybciej i zapamiętywać skuteczniej. Oczywiście, sama wiedza nie przyniesie żadnych rezultatów. Kluczowym czynnikiem, jest wykorzystanie jej w praktyce. Dlatego już od dzisiaj, zacznij stosować się do powyższych wskazówek a sam zobaczysz rezultaty!

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

ProjektSukces.pl - rozwój osobisty w praktyce!
Licencja: Creative Commons
2 Ocena