Bezpieczny przewóz osób to aspekt wg którego powinien kierować się przewoźnik decydując się na oferowanie usług przewozu osób.

Data dodania: 2009-06-06

Wyświetleń: 1708

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przewóz osób to niebywale odpowiedzialna branża. Transport osobowy nie bez powodów jest przedsięwzięciem do którego wykonywania dopuszczone są osoby spełniające szereg wymagań. Zaczynając od uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych wydawanego przez ITS (Instytut Transportu Samochodowego), licencji w krajowym lub międzynarodowym przewozie osób, wydawanych przez Starostwa Powiatowe w przypadku licencji krajowych oraz BOTM (Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego) w przypadku licencji międzynarodowych, po zabezpieczenia majątkowe w celu uzyskania licencji które wynoszą: 9 tys euro za pierwszy samochód oraz po 5 tys euro za każdy następny a także szereg innych warunków koniecznych do spełnienia by móc wykonywać ten trudny fach.

Jak bezpiecznie przewozić osoby? Mając na uwadze bezpieczeństwo przewożonych pasażerów którymi niejednokrotnie są dzieci przewoźnik powinien zadbać o dobry stan techniczny autokaru czy mikrobusu. O to by zatrudniony kierowca do wykonywania przewozów posiadał wszystkie potrzebne kwalifikacje a więc: prawo jazdy, zaświadczenie o ukończeniu kursu na przewóz osób, ważne badania psychotechniczne oraz ważne badania lekarskie. Na ich podstawie otrzymuje od pracodawcy zaświadczenie, które wraz z prawem jazdy i tarczkami z tachografu bądź „urlopówkami”, upoważnia kierowcę do wyruszenia w trasę. Autokar musi być wyposażony w odpowiednią ilość gaśnic, wyjść bezpieczeństwa oraz wybijaków do szyb. W trakcie przewozu osób jeśli fotele wyposażone są w pasy bezpieczeństwa a takowe przypomnijmy musi posiadać autobus wyprodukowany po 2006 roku, każda osoba powinna być w nie zapięta. Bagaż powinien znajdować się w miejscu na niego przeznaczonym a więc w bagażniku lub lukach bagażowych. Podręczne bagaże mogą być przewożone na półkach nad fotelami, jeśli autobus jest w nie wyposażony. Tu ważna uwaga: bagaż nie powinien znajdować się w przejściu pomiędzy fotelami – nie powinno tam się znajdować nic co może utrudnić ewentualną drogę ewakuacji pasażerów.
Ileż przewoźników nie zwraca na to uwagi a już w ogóle nie wybaczalnym jest fakt przewożenia w autobusie lub mikrobusie osób „nad stan”. Każdy pojazd również autobus posiada określoną ilość miejsc ponad którą nie może w przewozie okazjonalnym wieźć nikogo więcej! Tutaj apel do nauczycieli i rodziców dzieciaków którzy korzystają z przewozów szkolnych na słynne baseny, kina, teatry itp. Zwróćcie uwagę czy wasze dziecko nie jedzie na kolanach koleżanki lub w trójkę nie siedzą na dwóch fotelach. To niewybaczalne wykroczenie. Za taką sytuacje w trakcie kontroli bez mandatu na pewno się nie obędzie, ale nie o to chodzi, przecież najważniejsze jest bezpieczeństwo a możemy sobie wyobrazić co dzieje się z dzieciakiem podczas nawet mocnego hamowania samochodu. Drodzy rodzice, nauczyciele – wybierajcie zatem pewnych, sprawdzonych i kompetentnych przewoźników by mieć pewność że nasze pociechy są w dobrych warunkach i bezpiecznie przewożone.

W Krakowie taką firma która dba o każdy szczegół i nie pozwala na najdrobniejsze wykroczenie jest firma Busy Kraków M bus, oferująca przewóz osób tylko mikrobusami. Nie dysponują autokarami ale w przewozie osób minibusami są z pewnością jednymi z najlepszych. Przestrzegając przepisów dotyczących przewozów osób M Bus Kraków stara się w jak najlepszy sposób budować dobry wizerunek firmy. Szkoły, firmy i biura podróży cenią przewoźników na których mogą polegać i wiedzą że nawet w najtrudniejszej sytuacji mogą na nich liczyć oraz mają pewność że ich nie zawiedzie a przewóz wykona z najwyższą starannością. Modernizacja i odmładzany tabor pomagają w utrzymaniu i zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa w przewozie osób. Jest wiele firm oferujących wynajem busów Kraków jest miastem gdzie przewoźników jest wiele jak również Warszawa czy Wrocław. Korzystajmy z tych sprawdzonych, tych którym można powierzyć swoje pociechy jadące na wycieczkę szkolną, pielgrzymkę czy zieloną szkołę, pamiętając że bezpieczeństwo podróżnych – naszych dzieci, jest najważniejsze.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena