Są obrazy, które nigdy nie zostaną zapomniane... Do takich dzieł należy niewątpliwie obraz Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą - spopularyzowany ostatnio filmem pod tym samym tytułem nakręconym na podstawie książki Tracy Chevalier.

Data dodania: 2009-04-29

Wyświetleń: 3544

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Malarstwo olejne
Są obrazy, które nigdy nie zostaną zapomniane...
Do takich dzieł należy niewątpliwie obraz Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą - spopularyzowany ostatnio filmem pod tym samym tytułem nakręconym na podstawie książki Tracy Chevalier.
Dziewczyna z perłą zwana dziewczyną w turbanie, ale również holenderską Mona Lizą - jest dziełem o nieprzemijającym pięknie.
Obraz ten jest także niedoścignionym wzorem dla współczesnych artystów oraz tzw. pseudo kopistów, którzy kierując się łatwym zyskiem u naiwnych robią masowo kopie tego obrazu, które przy wprawniejszym oku nie mają nic wspólnego z przepięknym wizerunkiem dziewczyny Vermeera.
Obraz ten jest niezwykle trudny do skopiowania nawet dla profesjonalisty - dlatego bardzo trudno znaleźć kopię, która by korespondowała z tym arcydziełem. Zdając sobie sprawę z tych trudności oraz ogromu pracy przy malowaniu Vermera podchodzę z dużą pokorą do malowania tego arcydzieła i nie oddaję klientowi zamawiającemu u mnie ten obraz dotąd dopóki ja sam nie będę usatysfakcjonowany moją wersją dziewczyny z perłą -bo nawet najdoskonalsza kopia jest tylko wersją arcydzieła. O wielkości kopiującego artysty decyduje właśnie to czy uda mu się oddać jakąś cząstkę tego nieokreślonego piękna i klimatu dzieła sztuki - jeżeli tak to mamy doczynienia z dziełem, które jest jakimś odzwierciedleniem kopiowanego obrazu oraz piętnem nadanym przez współczesnego artystę. Śmiem twierdzić, że dobra kopia może również być dziełem sztuki.
Wiecej o obrazie na moim blogu http://eliot10.blogspot.com/
Licencja: Creative Commons
0 Ocena