Ważne informacje dla przyszłych rodziców, którym dziecko urodzi się po 01-11-2009 roku. Jeśli nie chcesz stracić becikowego, już dzisiaj dowiedz się co należy zrobić, aby temu zapobiec.

Data dodania: 2009-04-10

Wyświetleń: 4489

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tytułowy becik to nic innego jak jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Otrzymuje ją każda rodzina, która o niego zawnioskowała i której w przeciągu ostatniego roku urodziło się dziecko. Aby ją otrzymać wystarczy udać się do urzędu miasta/gminy (często jest to zadanie wykonywane w ośrodkach pomocy społecznej), w której mieszkamy, wziąć ze sobą dowód osobisty i akt urodzenia dziecka, wypełnić wniosek i czekać na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Jednorazowa zapomoga przysługuje każdej rodzinie, niezależnie od dochodów jakie ta rodzina osiąga. Ponadto przysługuje na każde dziecko które urodziliśmy w ciągu jednego porodu (czyli jeśli urodziły nam się bliźniaki np to otrzymamy 2000,00 zł) Tak wygląda sprawa dziś.

Co się zmieni od 01 listopada 2009 roku?? Oprócz dokumentów które wymieniłam wyżej będzie trzeba mieć zaświadczenie od lekarza (ginekologa), że matka dziecka pozostawała pod jego opieką od 12 tygodnia ciąży do urodzenia dziecka. Na dzień dzisiejszy jeszcze nie został opracowany wzór takiego oświadczenia, jednak jest pewne że od listopada będzie niezbędnym dokumentem do otrzymania 1000,00 zł od państwa. Tak więc jeśli planujecie powiększyć swoją rodzinę lub już spodziewacie się dziecka zadbajcie o opiekę medyczną swojego potomka. Jej brak może doprowadzić do nieprzewidzianych przez Was skutków. Tysiąc to niedużo na wychowanie dziecka, ale zawsze i każdemu może chociaż na początku ułatwić życie.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena