Wyobraź sobie, że w twoim samochodzie świeci się kontrolka oleju. Co by się stało, gdybyś oddał samochód do mechanika, a ten wyłączył kontrolkę? Zniknąłby irytujący kłopot, ale jego przyczyna niekoniecznie.

Data dodania: 2009-03-10

Wyświetleń: 2817

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pismo Święte głosi: „człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce” (1 Sm 16, 7). Innymi słowy spojrzenie Pana Boga sięga znacznie głębiej niż to, co widzą ludzie – On dostrzega podłoże problemu.
Często spotykam ludzi, którzy narzekają na dzisiejszą medycynę. Mówią, że ich lekarze jedynie leczą objawy choroby za pomocą różnych leków i środków chemicznych, rzadko jednak starają się dociec przyczyn, dotrzeć do korzeni choroby. Przy obecnym systemie opieki zdrowotnej w Ameryce lekarze często mogą mieć poczucie, że są jedynie legalnymi dostarczycielami leków i nikim więcej.

Pan Bóg zapowiada, że jeśli będziemy szukać, znajdziemy. Jeśli będziemy kołatać do drzwi, otworzą nam (Zob. Łk 11, 9). Obiecuje udzielić nam mądrości i zrozumienia; wystarczy, że Go o to poprosimy. Wierzę, że aby zrozumieć i zwalczyć stres, koniecznie trzeba działań szerszych niż tylko środki chemiczne takie jak Prozac, które jedynie maskują objawy.
Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała.
- Ga 5, 16

Wyobraź sobie, że w twoim samochodzie świeci się kontrolka oleju. Co by się stało, gdybyś oddał samochód do mechanika, a ten wyłączył kontrolkę? Zniknąłby irytujący kłopot, ale jego przyczyna niekoniecznie. Z czasem problem stawałby się coraz większy i wywołałby coraz poważniejsze objawy. Niedługo silnik mógłby się całkowicie zniszczyć – wszystko dlatego, że zaradziłeś tylko oznakom problemu, a nie dotarłeś do jego przyczyn.
Z twoim ciałem jest podobnie. Stres to nic innego jak tylko symptom poważniejszego problemu, który czai się pod powierzchnia twojego życia. Jeśli nie odkryjesz przyczyny leżącej u jego podłoża, może się to skończyć katastrofą.
Sięgnijmy więc głębiej i postarajmy się zrozumieć, z jak wielkim stresem rzeczywiście się zmagasz.

Czym jest stres?

Słownik definiuje stres jako psychiczne lub emocjonalne napięcie lub obciążenie. Stres wiąże się z napięciem codziennego życia oraz tym, jak je postrzegasz, odbierasz, jak na nie reagujesz i jak sobie z nim radzisz.
Jak wspominaliśmy, chroniczny stres jest łączony z wieloma chorobami, takimi jak choroby serca, nadciśnienie, jelito spastyczne, napięciowy ból głowy, wrzody, rak, chroniczne zmęczenie, bezsenność, depresja, lęki, udar, astma, wysypki, przyspieszona czynność serca, napady paniki i wiele innych.
Uczucie stresu to często skutek:
- wymagań stawianych nam w codziennym życiu
- istotnych zmiana w trybie życia, z którymi musimy sobie radzić.
Jednym z najbardziej stresujących przeżyć, z jakimi przychodzi nam się zmagać, jest utrata pracy. Jeśli w ostatnim czasie spotkało to ciebie lub kogoś, kogo znasz, na pewno wiesz, jak wielki wywołuje to stres. W okresach, kiedy brak nam zabezpieczenia finansowego, poznanie strategii pomocnej w pokonaniu stresu może uratować ci życie. W dalszych częściach książki znajdziesz ważne informacje, które pozwolą ci przebrnąć ten trudny okres w życiu.
_____________________________________________________________________

BIBLIA LECZY – WSKAZÓWKA ZDROWOTNA

Test przeżyć

Zrób poniższy test, a dowiesz się, w jaki sposób zmiany w twoim życiu wpływają na poziom stresu w porównaniu z innymi ludźmi. Możesz się zdziwić widząc, jak wielki wpływ mają życiowe wydarzenia na twój poziom stresu
1.
_ Śmierć współmałżonka (lub dziecka) 100
_ Rozwód 73
¬_ Separacja 65
_ Wyrok więzienia 63
_ Śmierć bliskiego członka rodziny 63
_ Uszkodzenie ciała lub choroba 53
_ Małżeństwo 50
_ Zwolnienie z pracy 47
_ Pojednanie między małżonkami 45
_ Emerytura 45
_ Zmiana w stanie zdrowia członka rodziny 44
_ Ciąża 40
_ Kłopoty ze współżyciem 39
_ Przybycie nowego członka rodziny 39
_ Zmiana w strukturze biznesu 39
_ Zmiana sytuacji finansowej 38
_ Śmierć bliskiego przyjaciela 37
_ Zmiana zawodu 36
_ Zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości kłótni małżeńskich 35
_ Kredyt mieszkaniowy lub znaczna pożyczka 31
¬_ Przejęcie własności z powodu niespłaconego kredytu lub pożyczki 30
_ Zmiana obowiązków w pracy 29
_ Opuszczenie domu przez syna lub córkę 29
_ Kłopoty z teściami 29
_ Wybitne osiągnięcie osobiste 28
_ Rozpoczęcie lub przerwanie pracy przez współmałżonka 26
_ Rozpoczęcie lub ukończenie szkoły 26
_ Zmiana w warunkach mieszkalnych 25
_ Zmiana osobistych nawyków 24
_ Kłopoty z szefem 23
_ Zmiana godzin lub warunków pracy 20
_ Przeprowadzka 20
_ Zmiana szkoły 20
_ Zmiana nawyków rekreacyjnych 19
_ Zmiana praktyk religijnych 19
_ Zmiana czynności towarzyskich 18
_ Niewielka pożyczka (na kupno samochodu, TV itp.) 17
_ Zmiana zwyczajów spania 16
_ Zmiana częstotliwości spotkań rodzinnych 15
_ Zmiana nawyków żywieniowych 15
_ Wakacje 13
_ Okres świąteczny 12
_ Drobne wykroczenie 11
Wynik __

Teraz zsumuj wartości punktowe wszystkich pozycji, które zaznaczyłeś. Jeśli wynik wynosi 300 lub więcej punktów, według statystyk istnieje 80 procent prawdopodobieństwa, że zachorujesz w najbliższej przyszłości. Jeśli wynik mieści się między 150 a 299, prawdopodobieństwo choroby wynosi 50 procent. Jeśli natomiast zebrałeś mniej niż 150 punktów, istnieje prawdopodobieństwo 30 procent.
____________________________________________________________________

Zmiana trybu życia wymaga najpierw wysiłku związanego z przystosowaniem się, potem natomiast z odzyskaniem równowagi. Powyższe szacunki stresu sugerują, że istotne zmiany w życiu osłabiają naszą energię, którą w zwykłych okolicznościach organizm zużyłby na podtrzymywanie swoich funkcji. Dlatego też rezerwy energii są uszczuplone, a co za tym idzie – wzrasta podatność na choroby.

Jaki jest twój wynik?

Jaki wynik uzyskałeś? Czy okazało się, że w twoim życiu było więcej stresujących wydarzeń, niż mogłeś się spodziewać? Nawet jeśli uzyskałeś mniej punktów, niż oczekiwałeś, ten wynik niekoniecznie pokazuje, jak TY jako jednostka odczuwasz stres i na niego reagujesz. Jest to doświadczenie bardzo indywidualne.

Jak reagujesz

Nie u każdego podobne okoliczności wywołują ten sam poziom stresu. Dla jednego akrobacje powietrzne są sposobem na odpoczynek i odprężenie, dla kogoś innego stanowiłyby najbardziej stresujące chwile w życiu. Co dla jednego jest relaksem, u innego wywołuje napięcie – widzimy więc, że stres jest wynikiem sposobu postrzegania wydarzeń. Nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować okoliczności, które zachodzą w naszym życiu, ale możemy kontrolować nasze reakcje na te wydarzenia. Zrozumienie przyczyn stresu ma kluczowe znaczenie dla radzenia sobie z nim. Przyjrzymy się im bliżej na kolejnych stronach tej książki.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena