Jestem lekarzem, zostałem więc przeszkolony, aby wnikliwie badać swoich pacjentów i zalecać wszystkie leki lub zmiany trybu życia, jakie tylko są konieczne.

Data dodania: 2009-03-06

Wyświetleń: 2238

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odkryłem, że najskuteczniejszy środek na zdrowe życie to coś, czego nie znajdziesz w aptece. Ma on jedno jedyne źródło i jest dostępny każdemu z nas. Mam oczywiście na myśli Boże Słowo. Radość i spokój zawitają nawet do najbardziej strapionych dusz, jeśli ludzie spojrzą na swoje życie na nowo poprzez prawdę cudownego Słowa Boga.
Większość ludzi cierpiących na depresję jest nastawionych bardzo pesymistycznie. Nieustannie sami pogłębiają swój stan myślami, słowami i swoim nastawieniem. Znajdują się jakby w błędnym kole negatywnych myśli, z którego nie są w stanie samodzielnie się wyrwać. Dlatego też wierzę, że ludzie zmagający się z depresją koniecznie muszą przeprogramować swoje złe myśli za pomocą Bożego Słowa. Te biblijne słowa pokrzepienia są ogromną pomocą w przezwyciężeniu depresji.
Odkupieni więc przez Pana powrócą
i przybędą na Syjon z radosnym śpiewaniem,
ze szczęściem wiecznym na twarzach.
Osiągną radość i szczęście;
ustąpi smutek i wzdychanie.
Księga Izajasza 51, 11
Jak zacząć? Rozpocznij od czytania na głos Pisma Świętego przynajmniej trzy razy dziennie – przed posiłkami i przed snem. Za każdym razem, gdy przyjdzie ci do głowy negatywna myśl, wypowiedz głośno cytat z Biblii, aby przełamać nawyk pesymistycznego myślenia.
Na stronicach tej książeczki umieściłem wybrane cytaty w Pisma Świętego, które pomogą ci przezwyciężyć depresję. Powtarzaj je w modlitwie przed zaśnięciem oraz zaraz po przebudzeniu.
Znany mi człowiek zapisał te cytaty na kartkach, które potem włożył do kieszeni. Codziennie wyjmuje je i czyta każdy biblijny cytat na głos, żeby napełnić swój umysł nadzieją i radością. Ty też możesz przezwyciężyć depresję dzięki Bożemu Słowu i stosowaniu środków opisanych w niniejszej książce. Nie rezygnuj. Nie poddawaj się. Boży spokój i Boża radość są w zasięgu ręki, napełnią cię i pokonają wszelki smutek w twoim życiu. Jeśli zmagasz się z depresją, odmawiaj tę modlitwę:
____________________________________________________________________
BIBLIA LECZY – TWOJA MODLITWA

Niebieski Ojcze, wiem, że mnie kochasz i troszczysz się o mnie. Błagam cię, oddal z mojego życia wszelkie przygnębienie. Proszę, odziej mnie w szaty chwały i radości.
Panie, poucz mnie, które witaminy, suplementy i zioła powinienem zażywać, by pomóc mojemu ciału przezwyciężyć depresję. Udziel mi spokoju i siły, bym odnalazł Twoją wolę w moim życiu. Boże Ojcze, zdejmij ze mnie ciężar rozpaczy, przygnębienia i smutku. Pomóż mi zapamiętać Twoje Słowo, abym odnalazł mądrość i właściwy kierunek, by pokonać w moim życiu depresję w każdym jej przejawie. Ufam Ci i wiem, że Twoje Słowo jest prawdą. Panie Jezu, Ty powiedziałeś, że Twym celem jest dać życie w całej pełni. Już teraz dziękuję Ci za to, że i mnie pozwolisz doświadczyć tej pełni. Modlę się w Twoje imię z dziękczynieniem i wysławiam Cię. Amen.
___________________________________________________________________


Wypowiadaj słowa pełne otuchy i pokrzepienia
Umiłowani! Temu żarowi, który w pośrodku was trwa dla waszego doświadczenia, nie dziwcie się, jakby was spotkało coś niezwykłego, ale cieszcie się, im bardziej jesteście uczestnikami cierpień Chrystusowych, abyście się cieszyli i radowali przy objawieniu się Jego chwały.
1 List św. Piotra

Prawdopodobnie od czasu do czasu zdarza ci się mówić do siebie, nawet, jeśli trudno jest to przyznać. Nie martw się; to zupełnie normalne. Tak naprawdę najważniejsze rozmowy, jakie prowadzimy, to rozmowy z samym sobą! Niestety ludzie cierpiący na depresję rozmawiają ze sobą najczęściej w tonie negatywnym i pesymistycznym. To znacznie pogarsza ich sytuację, bowiem ich umysł jest nieustannie bombardowany dręczącymi, złymi myślami, które z każdym dniem coraz bardziej ich pogrążają.
Duch Pana Boga nade mną,
bo Pan mnie namaścił.
Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim,
by opatrywać rany serc złamanych,
by zapowiadać wyzwolenie jeńcom
i więźniom swobodę;
aby obwieszczać rok łaski Pańskiej,
i dzień pomsty naszego Boga;
aby pocieszać wszystkich zasmuconych,
,
aby im wieniec dać zamiast popiołu,
olejek radości zamiast szaty smutku,
pieśń chwały zamiast zgnębienia na duchu.
Nazwą ich terebintami sprawiedliwości,
szczepieniem Pana dla Jego rozsławienia.
Księga Izajasza 61, 1-3

Widziałem, jak na zawodach Małej Ligi Baseballowej ojcowie ganią swoje dzieci, mówiąc im, że są głupie, niezdarne i nic nie potrafią zrobić jak należy. Patrzyłem potem, jak dzieciaki stoją na boisku albo siedzą zgarbione na ławce z osowiałym wyrazem twarzy. Niestety, wiele z tych dzieci będzie dorastać wierząc w to, co im powiedziano – że są głupie i do niczego się nie nadają. Wyrosną na zgnębionych, pozbawionych motywacji ludzi bez wiary w sukces.
Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Księga Nehemiasza 8, 10
Jeśli ktoś karmi się złymi myślami przez cały dzień, do każdego czekającego go zadania będzie podchodzić z pozycji przegranego, zanim jeszcze się z nim zmierzy. Mamy jednak możliwość wypowiadać Boże Słowo w ciągu całego dnia i przeprogramować negatywne myśli na pozytywne, które przyniosą nam uzdrowienie ciała i umysłu.
Przywołuj radosne myśli
Jest ogromnie ważne, by osoba cierpiąca na depresję wytrenowała swój umysł w przywoływaniu pozytywnych myśli, zamiast rozpamiętywać to, co jest złe. Kiedy tylko w głowie pojawia się negatywna myśl, natychmiast trzeba ją odrzucić i głośno wypowiedzieć Boże Słowo, które przynosi ukojenie. Cytowanie Pisma Świętego ma wielką moc. Pozytywne myśli i biblijne słowa prowadzą do kształtowania postaw przynoszących sukces.
Twoje podejście to twój wybór. Można wybrać postawę negatywną albo pozytywną. Złość, gorycz, uraza, zawziętość, strach i wstyd też mogą być wynikiem naszej własnej decyzji. Te złe postawy w końcu jednak osłabią nasze zdrowie i pozwolą chorobom zakorzenić się w naszym ciele.
Nie chowaj urazy
Uraza i zawziętość często wiążą się z występowaniem artretyzmu, natomiast strach kojarzony jest z rakiem. Lęk często towarzyszy wrzodom, zaś złość łączona jest z występowaniem chorób serca. Te emocje są śmiertelne w skutkach. Jeśli nie wykorzenimy ich przez Boże Słowo lub dzięki profesjonalnej pomocy medycznej, mogą w końcu wywołać u nas groźną chorobę.
W Dziejach Apostolskich (16, 23-25) czytamy, że kiedy Paweł i Sylas zostali wtrąceni do więzienia, modlili się i śpiewali Bogu hymny. Paweł miał wybór. Mógł przecież przybrać postawę pełną gniewu, goryczy i żalu do swych prześladowców. On jednak radował się i śpiewał hymny. Wybrał zdrową, dobrą postawę. Zdecydował się wypełnić te słowa: „Zawsze się radujcie!” (1 Tes 5, 16).
I gdziekolwiek wchodził do wsi, do miast czy osad, kładli chorych na otwartych miejscach i prosili Go, żeby choć frędzli u Jego płaszcza mogli się dotknąć. A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie.
Ewangelia wg św. Marka 6, 56

Jeśli ktoś cię skrzywdził, bardzo łatwo jest zachować w sobie gorycz, urazę i złość na tę osobę, trudniej natomiast jest wybaczyć. To jednak ma szkodliwy wpływ na twój organizm i prowadzi do choroby. Dużo większe korzyści – zarówno dla twojego ciała, jak i ducha – przynosi przebaczenie i uwolnienie się od negatywnych i groźnych emocji, zanim na dobre zakorzenią się w naszym ciele i umyśle.

Biblia głosi po prostu: „niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce!” (Ef 4, 26). Według mnie to właśnie jest kluczem do tego, by nie pozwolić toksycznym emocjom zagnieździć się w naszych umysłach i ciałach, co mogłoby doprowadzić do naszej śmierci.
Paweł napisał, że postanowił zapomnieć to, co było już za nim i pędzić ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę w Chrystusie Jezusie (Flp 3, 14). Ty też wybieraj słuszną postawę każdego ranka, gdy tylko się obudzisz. Jeśli ktoś cię skrzywdzi, natychmiast mu przebacz. Nie rozpamiętuj tego, co złe.

On leczy złamanych na duchu
i przewiązuje ich rany.
Ps 147, 3

Nasze słowa wypływają z myśli i prowadzą do kształtowania się naszej postawy. Dlatego koniecznie musimy strzec naszych myśli i przywoływać Słowo Boże cytując je na głos wielokrotnie w ciągu dnia, aby wytworzyć w sobie pobożną postawę. To jedno z najbardziej istotnych zaleceń w zapobieganiu depresji. Właściwe odżywianie się, ćwiczenia fizyczne i wystarczająca ilość snu są bardzo ważne. Jednak to nasze myśli, słowa i postawy będą decydować o naszym sukcesie bądź niepowodzeniu. Od nich również zależy nasze życie wieczne.

Artykuł jest fragmentem książki "Biblia leczy - Depresja i lęk" wydanej przez Wydawnictwo M

Licencja: Creative Commons
0 Ocena