Znaczenie ćwiczeń fizycznych Jednym z najlepszych sposobów na uśmierzenie lęku jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych przynajmniej trzy do czterech razy w tygodniu, takich szybki chód, jazda na rowerze i pływanie.

Data dodania: 2009-03-06

Wyświetleń: 13359

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ćwiczenia powinny trwać przynajmniej dwadzieścia do trzydziestu minut i powinny być wykonywane w strefie między 65 a 80 procent przewidywanej maksymalnej pracy serca. (Zob. wzór na obliczenie pracy serca zamieszczony w piątym rozdziale książki.)
Jeśli cierpisz na bardzo silne stany lękowe, powinieneś ograniczyć wszelkie czynności wywołujące dodatkowy stres. Czyli jeśli jakaś forma aktywności, dla przykładu funkcja pełniona w klubie lub przyjęty obowiązek, powoduje u ciebie zbyt wielki stres – zrezygnuj z niej. Ćwiczenia odprężające takie jak progresywne ćwiczenia relaksacyjne lub też ćwiczenia oddechowe to dobry sposób, by się rozluźnić. Unikaj dobrowolnego przyjmowania na siebie dodatkowych obowiązków i postaraj się wyeliminować zbędne czynności, które powodują stres.

Rozważaj Boże Słowo

Codziennie rozmyślaj nad Słowem Bożym i czytaj na głos Pismo Święte, które stanowi ochronę przed strachem i troską. Módl się tak często, jak to tylko możliwe. Możesz również zakupić w księgarni kasetę z nagraniem relaksacyjnym.
Wszystkim moim pacjentom cierpiącym na stany lękowe zalecam, by na głos odczytywali fragmenty z Biblii trzy razy dziennie przed posiłkami, rozważali je w ciągu dnia i ponownie przywoływali przed położeniem się spać.

Módl się często, cytuj Pismo Święte w swoich modlitwach i rozmyślaj nad Bożymi obietnicami. W niniejszym podrozdziale książki zamieszczone są wspaniałe biblijne zalecenia lecznicze, które pozwolą ci przezwyciężyć lęk. Zapisz je i zapamiętaj. Umieść je w widocznych miejscach – przyklej samoprzylepne kartki na swoim komputerze lub przytwierdź magnesem na lodówce.

Dobroczynne działanie kavy

Kava, roślina pochodząca z wysp na Pacyfiku, ma bardzo skuteczne działanie antylękowe i uspokajające. Na uśmierzenie lęku zaleca się dawkę 45 do 90 miligramów trzy razy dziennie. Na bezsenność dobrze jest wziąć 135 miligramów kavy przed położeniem się spać. Dawkowanie kavy obliczone jest na podstawie zawartości kavalaktonów.
W przeciwieństwie do popularnych środków antylękowych jak Xanax, Valium czy Antivan, kava nie osłabia czynności umysłowych. Pacjenci z chorobą Parkinsona nie powinni jednak jej przyjmować, gdyż objawy choroby mogą się nasilić. Zbyt wielkie dawki kavy mogą powodować senność i wywoływać wysypkę. Nie powinno się przyjmować jej równocześnie z innymi lekami przeciwlękowymi jak Xanax lub Antivan.

Witaminy i suplementy

Pacjenci uskarżający się na stany lękowe powinni również zażywać zbilansowane suplementy witaminowe i minerałowe takie jak Divine Health Multivitamins oraz 50 do 100 miligramów 5-HTP (5-hydroksytryptofan) trzy razy dziennie. Przynosi to dobroczynne skutki w postaci uśmierzenia lęku. Nie należy jednak brać 5-HTP, jeśli zażywa się już jakiekolwiek inne antydepresanty.

Walka z zaburzeniami lękowymi

Zaburzenia lękowe występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Napad paniki jest ciężką formą lęku i towarzyszy mu przyspieszona akcja serca. Często w trakcie napadu dochodzi do hiperwentylacji. Inne objawy to spocone dłonie i niezwykle silny niepokój bez określonego powodu. Jest to nic innego jak wywołujący reakcję walki i ucieczki wyrzut adrenaliny, do którego dochodzi po prostu w nieodpowiednim czasie.
Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania napadom paniki jest głębokie oddychanie. Weź powoli głęboki wdech odliczając do czterech. Wstrzymaj oddech na około cztery sekundy, po czym wypuść powietrze przez usta – wydech trwać powinien cztery sekundy. Powtarzaj to ćwiczenie tak długo, aż napad paniki ustanie.
Witamina B kompleks ma bardzo dobroczynne działanie w stanach lękowych. Również niektóre zioła są pomocne w przeciwdziałaniu lękom. Są to środki takie jak waleriana, rumianek, tarczyca bocznokwiatowa (skullcap), chmiel i passiflora. Zioła te mogą jednak powodować senność. Normalna dawka to cztery kapsułki w razie potrzeby. Napar z passiflory i rumianku pomaga również uśmierzać lęk.
Do często stosowanych leków na stany lękowe należą Xanax, Ativan, Klonopin, Valium i inne benzodiazepiny. Są to środki silnie uzależniające, a mimo to wypisuje się na nie aż osiemdziesiąt milionów recept rocznie. Te środki uspokajające otępiają umysł, a kiedy ich działanie ustępuje, powraca jeszcze większy niepokój.
Na zaburzenia związane z paniką gorąco polecam witaminy B kompleks, suplementy regenerujące nadnercza i środki wspomagające pracę tego gruczołu. Reakcja walki i ucieczki związana z atakiem paniki bardzo często wyczerpuje ważne dla organizmu gruczoły nadnerczowe, które powinny być wspomagane zarówno witaminami, jak i przez suplementy odżywcze na bazie gruczołów.

Zalecenia Bożego Słowa

Boże Słowo jest skutecznym lekiem na depresję i lęk w codziennym życiu. Pan Bóg stworzył zarówno naturalne, jak i duchowe zalecenia, dzięki którym możemy zwalczyć depresję i lęk. W niniejszym rozdziale odkryliśmy wiele sposobów na pokonanie lęku. Nie zniechęcajcie się i nie upadajcie na duchu. Idźcie dalej naprzód razem z Bogiem i żyjcie w Jego radości i spokoju.

Zapamiętywanie i rozważanie Pisma Świętego stanowi nieocenioną pomoc w uśmierzaniu lęku. Na kartach tej książeczki zamieszczone zostały cytaty z Biblii. Zachęcam, byście wybierali codziennie jeden i rozważali go w duchu powtarzając na głos za każdym razem, kiedy poczujecie lęk.
Słowo Boga jest skutecznym antidotum na depresję i lęk, z którego możemy korzystać na co dzień. Pan Bóg dał nam zarówno naturalne, jak i duchowe zalecenia, dzięki którym możemy przezwyciężyć depresję i lęk w swoim życiu.

Gdy pójdziesz przez wody, Ja będę z tobą,
i gdy przez rzeki, nie zatopią ciebie.
Gdy pójdziesz przez ogień, nie spalisz się,
i nie strawi cię płomień.
-Ks. Izajasza 43, 2

Artykuł jest fragmentem książki "Biblia leczy - Depresja i lęk " wydanej przez Wydawnictwo M
Licencja: Creative Commons
2 Ocena