Jonity wykorzystuje się w procesie uzdatniania wody (warunkiem jest atest PZH dla stosowanego jonitu). Stosowane są do takich metod jak zmiękczanie wody i demineralizacja wody.
Twarda woda jest częstym problem zarówno dla użytkowników indywidualnych jak i dla przemysłu. Twardość wody oznacza się stopniem rozpuszczenia soli wapnia i magnezu. Tak powstaje kamień, którego negatywnymi efektami są: duże straty energii w urządzeniach grzewczych, rosnące zużycie środków piorących, efekt suchej i ściągniętej skóry po kąpieli. Wykorzystywane są tutaj zmiękczacze czyli specjalne filtry, inne do użytku domowego – kompaktowe (zdjęcie poniżej) i inne użytkowane w przemyśle.
W zależności od stopnia i rodzaju twardości wody wymagana jest wymiana jonowa:
· W cyklu wodorowym na kationitach słabo kwaśnych – usuwanie twardości węglanowej
· W cyklu sodowym lub wodorowym na kationitach silnie kwaśnych – usuwanie twardości węglanowej i niewęglanowej
· W cyklu wodorowym i cyklu sodowym – usuwanie twardości węglanowej i niewęglanowej
· W cyklu wodorowym (kationit słabo kwaśny – dekarbonizacja + kationit silnie kwaśny - usuwanie twardości węglanowej i niewęglanowej)
· Dekarbonizacja i dekationizacja na kationicie silnie kwaśnym pracującym w cyklu sodowym i anionicie silnie zasadowym pracującym w cyklu chlorkowym.
Demineralizacja wody zaś polega na całkowitym usunięciu z wody kationów i anionów.
Metodę tą stosuje się gdy zależy nam na wodzie o bardzo dużej czystości, co często się zdarza w niektórych typach przemysłu np. energetyce jądrowej, przemyśle spożywczym.
Natomiast w celu uzdatnienia wody do picia stosuję się odsalanie czyli częściowe usuwanie jonów wody.