Domki holenderskie, znane także jako domki angielskie (różnica w kraju produkcji poszczególnych modeli oraz w elementach wyposażenia) szturmem zdobywają nasz kraj, stając się ciekawą alternatywą na weekendowy wypad na działkę, kwaterę nad morzem czy bardziej estetyczny schowek na przybory każdego działkowicza.

Data dodania: 2014-03-21

Wyświetleń: 5330

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dobrze kupić domek holenderski?

Czym charakteryzują się domki holenderskie?

Opisując domek holenderski najprościej posłużyć się porównaniem go do większego domku kempingowego, w pełni wyposażonego, umeblowanego oraz przystosowanego do użytkowania także podczas zimy czy chłodnej jesieni. Dużą zaletą tego typu budowli jest fakt, że nie potrzebują one jakichkolwiek zezwoleń czy pozwoleń, jakie są konieczne w przypadku budowy tradycyjnego domku letniskowego.

Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup domku holenderskiego?

Przy wyborze nowego modelu z katalogu problem z wadliwością czy jakimikolwiek brakami mamy w pewnym sensie załatwiony. Nowy model powinien być wolny od wszelkich wad. Nie zwalnia nas to jednak przed sprawdzeniem kompletności wyposażenia czy zbadania stanu faktycznego domku. Rzecz, na która na pewno warto zwrócić uwagę to koszty transportu, które powinny być jasno określone. Decydując się na nowy model możemy cieszyć się gwarancją obejmującą zarówno elementy zewnętrzne konstrukcji, jak i meble oraz wyposażenie np. sprzęt agd. Przyjemność taka jednak kosztuje i może oscylować w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od metrażu domku.

W przypadku gdy decydujemy się na zakup domków używanych powinniśmy przyjrzeć się ich stanowi oraz przebiegowi eksploatacji. To w ilu miejscach był lokowany domek, przez ile osób był użytkowany oraz czy posiada wszystkie sprawne elementy może wpłynąć na cenę oraz ewentualne jej negocjacje. Dobrze jest oczywiście zabrać ze sobą doświadczoną osobę, która zna się na zakupie podobnych towarów. Jeżeli jednak nie dysponujemy takimi znajomościami warto zwrócić szczególną uwagę na podwozie oraz ramę domku. Wszelkie korozje, pęknięcia, zgnilizny czy widoczne i niefachowe naprawy powinny dać nam do myślenia. Zbadajmy także wnikliwie wnętrza domku, w szczególności narożniki - czy nie występuje tam wilgoć. Dobrze jest także pofatygować się na dach domku i sprawdzić czy jest on szczelny, wykonany z solidnych materiałów. Możemy także upewnić się czy na kominie nie widać uszczerbków, pęknięć oraz szczelin przez które deszczówka mogłaby dostawać się do środka. Oceniając stan wnętrz zanalizujmy kondycje ścian - wszelkie oznaki zacieków czy śladów po grzybie powinny wyeliminować dany domek. Sprawdźmy także atesty zamontowanych instalacji - zwłaszcza elektrycznych oraz gazowych. Układ kanalizacyjny powinien być sprawny.

Zalety i wady korzystania z domków holenderskich

Do największych zalet wynikających z zakupu domku holenderskiego można zaliczyć stosunkowo niski koszt pozyskania oraz utrzymania miejsca, w którym możemy spędzić relaksujące chwile na działce lub nad jeziorem. Relatywnie szybki czas od zakupu do zamieszkania podbija komfort taniego wypoczynku na łonie natury. Dużym walorem jest również mobilność całej konstrukcji oraz brak konieczności załatwiania formalności (pozwolenie na stawianie domku letniskowego). Zaletą jest także w pełni umeblowane oraz wyposażone lokum, które dzięki swojemu metrażowi umożliwia wypoczynek nawet w trudnych pogodowych warunkach. Do wad możemy zaliczyć jedynie podatność na uszkodzenia oraz korozję. Nic jednak nie jest wieczne.

Licencja: Creative Commons