Przygotowania do Wielkanocy jako świetny sposób dbania o dobrą formę? Oczywiście! I nie chodzi tu tylko o porządki. Przygotuj z rodziną ozdoby wielkanocne na świąteczny stół, wyżyj się artystycznie i odpocznij od ciągłej pracy.

Data dodania: 2009-03-05

Wyświetleń: 6941

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dobie komputeryzacji, pracoholizmu i pogoni za sukcesem coraz częściej zapomina się o aktywności poza firmą, z dala od komputera. Wielkanoc jednak sprzyja takim ucieczkom. Chwilowy odpoczynek od laptopa i pracy dobrze nam zrobi. Przy okazji możemy się zrelaksować, nauczyć czegoś pożytecznego bądź po prostu w ciekawy sposób spędzić trochę czasu. W związku z tym, że Wielkanoc tuż tuż, można wykorzystać tę okazję do aktywności plastycznych. Nie od dziś wiadomo bowiem, że czynności manualne rozwijają ludzką percepcję. Nawet jeśli nie masz bogato rozwiniętych zdolności plastycznych, nie zniechęcaj się. Nie wszystkie dekoracje wielkanocne muszą być doskonałe! Co jeszcze możesz zrobić? Zaproś do wspólnej zabawy rodzinę, znajomych, bliskich sąsiadów. Oni też z pewnością będą przygotowywać jakieś ozdoby wielkanocne. A po co siedzieć w pojedynkę nad wyzwaniem, skoro można się z nim zmierzyć wspólnie, wspierając się wzajemnie?

Wielkanoc i zajączki, kurczaczki, wydmuszki...


Ozdoby wielkanocne to nie tylko ładne, wyprane firanki, bieżnik na stół z motywem świątecznym czy pięknie udekorowana baba wielkanocna. Choć tę ostatnią łasuchy z pewnością chętnie zamieniłyby za ich ręcznie wykonane dekoracje wielkanocne, to nie tędy droga. Nie mamy się wymieniać, lecz wspólnie dążyć do celu! Wielkanoc to czas jednoczenia, przezwyciężania i znoszenia barier. Może warto spróbować ugasić odwieczne waśnie między sąsiadami, porozmawiać, zaprosić do wspólnego malowania pisanek. No właśnie! Czy dekoracje wielkanocne to tylko pisanki? Ależ nie! Spróbujmy uwolnić się od stereotypów. To pozwoli nam przełamać wiele barier – nie tylko na Wielkanoc, ale też przez całe życie. Jeśli spojrzymy na to z odpowiedniej strony dekoracje wielkanocne mogą być naprawdę ciekawe! A ich wytwór pasjonujący! Jest na to mnóstwo poradników. Setki kartek zapisanych tekstem, zadrukowanych zdjęciami. Jak robić ozdoby wielkanocne? Z jakiego materiału stworzyć najlepsze dekoracje wielkanocne? Postarajmy się tym razem porwać własnej wyobraźni. Niech nasze dzieła będą wyłącznie naszego autorstwa – od pomysłu aż po realizację. Jeśli uda nam się stworzyć coś, co będzie się nadawało na dekoracje wielkanocne, które można eksponować np. na stole, własną satysfakcję i wyrazy uznania oraz podziwu od gości mamy zapewnione. Oczywiście, ucieczka od stereotypów musi być tylko częściowa. Aby ozdoby wielkanocne były zgodne z okazją, której towarzyszą, trzeba kierować się utartą symboliką. I tak: wśród najczęściej pojawiających się atrybutów na Wielkanoc wymienić można świąteczne zające (najlepiej z palemką lub bazią), kurczaki, baranki, żonkile oraz wszelkie roślinki, które budzą się do życia właśnie podczas tych dni, pisanki oraz inne elementy związane z jajkami.

Ozdoby wielkanocne – kilka pomysłów na...

Jeśli nie znajdziemy pomysłu we własnej głowie, poszukajmy inspiracji. To, że przejrzymy inne realizacje, nie znaczy, że nasz pomysł będzie wtórny. To tylko kwestia sugestii, sprawdzenia jakie formy warto wykorzystać, a od jakich trzymać się z daleka. Dekoracje wielkanocne można wytwarzać znanymi technikami, takimi, jak szydełkowanie, malowanie, wydzieranie i wycinanie, formowanie masy itp. Dobrym sposobem jest wyrobienie masy solnej i ukształtowanie z niej baranka bądź innego świątecznego zwierzaka. Ozdoby wielkanocne nie muszą wykorzystywać tylko jednego materiału bądź być całkowicie niezależne. Spróbujmy powyszywać na poszewkach poduch jakieś świąteczne wzory. Kwiaty będą się nadawały idealnie. Nawet, gdy Wielkanoc minie, dekoracja ta nie straci na wartości i będzie mogła zdobić wnętrza przez cały rok. Skorupki od jajek to też bardzo wdzięczny materiał na ozdoby wielkanocne. Można je wykorzystywać do tworzenia wiszących elementów na gałązkach w wazonie, a także innych misternych konstrukcji. Skorupki mogą stać się nawet alternatywną doniczką dla żonkila bądź rzeżuchy czy szczypiorku. Pomysły rodzą się same. Zatem... do dzieła!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena