Szybka i efektywna nauka wymaga opanowania kilku podstawowych umiejętności. Innymi słowy: musimy nauczyć się... prawidłowej nauki.

Data dodania: 2009-02-23

Wyświetleń: 1398

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Rozpoznaj co jest na prawdę ważne! To jest najważniejsza zdolność, dlatego poświęcę jej najwięcej czasu. Chcąc jeździć samochodem najpierw uczysz się obsługi kierownicy, pedałów i zmiany biegów, prawda? Na resztę przyjdzie czas później bo są mniej istotne.

Poznanie najistotniejszych zagadnień daje solidną podstawę na której można polegać w dalszych etapach nauki. Naśladuj szkolne metody nauki. Najpierw ucz się podstaw, potem do tego fundamentu dodawaj kolejne elementy.

Jak rozpoznać co jest najistotniejsze? Pytaj się o to nauczycieli, kolegów lub nawet samego siebie. Wyłapanie kilku podstawowych zagadnień, na których opiera się cała reszta materiału naprawdę nie jest trudne. Jeżeli korzystasz z książek, kluczowe elementy są często wyróżnione wytłuszczoną czcionką lub wypunktowane na końcu rozdziału. Zacznij od tych miejsc, wracaj do nich w ramach powtórek.

2. Łącz nowy materiał z tym który już znasz! Załóżmy, że interesujesz się samochodami. Jutro masz ważny sprawdzian z układu wydalniczego człowieka. Znajdź podobieństwa nowego materiału z tym który już znasz, np. olej=krew, filtr=nerki, przewody=naczynia krwionośne itp. Po niedługim czasie wyrobisz sobie nawyk automatycznego szukania takich połączeń. Wspomoże to Twoje kreatywne myślenie i polepszy pamięć, bo więcej połączeń oznacza łatwiejsze przypominanie różnych rzeczy.

3. Porównuj różne zagadnienia! Ucząc się myśl, ciągle "To mi przypomina...", "Czym to się różni od...". Ten proces kataloguje i porządkuje informacje w mózgu sprawiając, że łatwiej się do nich dostać w przyszłości. Można to porównać do szafy na dokumenty. Chyba wolisz mieć w głowie taki katalog zamiast sterty porozrzucanych notatek?

4. Nie ucz się rzeczy kompletnie nowych! O wiele prościej i szybciej jest przypomnieć sobie coś o czym już słyszeliśmy niż uczyć się czegoś zupełnie od nowa. Uważanie na lekcjach i codzienne powtórki to podstawa.

5. Niech ciekawość pracuje dla Ciebie! Jak to osiągnąć? Każdą sesję nauki zamknij postawieniem kilku pytań. Postaraj się zawrzeć się w nich zagadnienie nie do końca dla Ciebie jasne. Odpowiedzi na nie szukaj następnym razem w dalszej części materiału lub w materiałach dodatkowych, np. w internecie.

6. Myśl jak nauczyciel! To może totalnie zmienić perspektywę i sprawić, że szybka i efektywna nauka stanie się wreszcie możliwa. Myśl tak jakbyś za chwilę miał nauczyć kogoś tego, co właśnie próbujesz zrozumieć. Wyobraź sobie jakbyś tego dokonał, nawet jakich słów byś użył. Wbrew pozorom, to bardzo użyteczna metoda.

7. Rób przerwy! Badania wykazały, że najwięcej zapamiętujemy z początku i końca lekcji, czy też posiedzenia przy książkach. Robienie przerw tworzy więcej "początków" i "końców". 15 lub 20 minutowe sesje nauki poprzeplatane 5 minutowymi przerwami wydają się optymalnym rozwiązaniem. Pomimo to poeksperymentuj trochę i znajdź swój złoty środek.

8. Wyobraź sobie zastosowanie tego czego się uczysz! Wydaję się, że tylko ułamek wiedzy szkolnej "kiedyś przyda nam się w życiu". To błędne podejście bo od razu zniechęca do nauki i tworzy usprawiedliwienie dla ewentualnych niepowodzeń. Wymyślaj zastosowania dla nowej wiedzy, pomoże Ci to pozostać skoncentrowanym na temacie nauki.

9. Zachowaj tę listę i wykreślaj z niej każdy punkt, kiedy stanie się on Twoim codziennym nawykiem.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena