Błogosławiona Imelda jest patronką dzieci pierwszokomunijnych, która zmarła w wieku 12 lat po przyjęciu pierwszej cudownej Komunii Świętej. Jak ocenić kiedy dzieci powinny przystępować do Komunii.

Data dodania: 2009-04-17

Wyświetleń: 3973

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kult błogosławionej Imeldy, patronki dzieci pierwszokomunijnych, został zatwierdzony oficjalnie w dniu 20 grudnia 1826 r. przez Leona XII. Żywotność tej tradycji kościelnej przywróciły działania Piusa X na korzyść wczesnej Komunii Świętej, który twierdził: "że do pierwszej spowiedzi i komunii św. można dopuszczać dzieci, które zaczynają używać rozumu" (podobno udzielał komunii świętej nawet czterolatkom).

Kodeks prawa kanonicznego stwierdza, że: "Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa". Jednak dodaje, że w niebezpieczeństwie śmierci można udzielić Najświętszej Eucharystii: "gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię Św."

Błogosławiona Imelda Lambertini, córka hrabiego Egano Lambertini z Bolonii, zmarła w wieku 12 lat po przyjęciu pierwszej cudownej Komunii Świętej. Fakt ten jest potwierdzony w martyrologium klasztoru pod datą 12 maja 1333 i na jej grobowcu przez napis opisujący ten cud.

Owocem przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej jest głębokie zjednoczenie z Chrystusem Jezusem, który powiedział: "Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim" (J 6, 56). Akt ten dokonuje w naszym życiu duchowym tego, czego pokarm materialny w życiu cielesnym. Podtrzymuje, pogłębia i odnawia życie łaski otrzymane na chrzcie. W dalszym życiu Kościół żywo poleca wiernym, by przyjmowali Komunię świętą, gdy uczestniczą w celebracji Eucharystii, zobowiązując ich do tego przynajmniej raz w roku.

Zobacz poradnik dla rodziców
poświęcony przygotowaniu uroczystości
Pierwszej Komunii Świętej
Licencja: Creative Commons
0 Ocena