Kodeks prawa kanonicznego stwierdza, że: "Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa". Jednak dodaje, że w niebezpieczeństwie śmierci można udzielić Najświętszej Eucharystii: "gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię Św."
Błogosławiona Imelda Lambertini, córka hrabiego Egano Lambertini z Bolonii, zmarła w wieku 12 lat po przyjęciu pierwszej cudownej Komunii Świętej. Fakt ten jest potwierdzony w martyrologium klasztoru pod datą 12 maja 1333 i na jej grobowcu przez napis opisujący ten cud.
Owocem przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej jest głębokie zjednoczenie z Chrystusem Jezusem, który powiedział: "Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim" (J 6, 56). Akt ten dokonuje w naszym życiu duchowym tego, czego pokarm materialny w życiu cielesnym. Podtrzymuje, pogłębia i odnawia życie łaski otrzymane na chrzcie. W dalszym życiu Kościół żywo poleca wiernym, by przyjmowali Komunię świętą, gdy uczestniczą w celebracji Eucharystii, zobowiązując ich do tego przynajmniej raz w roku.
Zobacz poradnik dla rodziców
poświęcony przygotowaniu uroczystości
Pierwszej Komunii Świętej