Odzież robocza jest z zasadzie obecna w każdym zawodzie. Nawet garnitur prezesa dużej firmy, której domeną jest np. wycena majątku czy też obsługa prawna, można nazwać ubraniem roboczym, skoro w takowym stroju wspomniany przes pracuje.

Data dodania: 2007-05-04

Wyświetleń: 5449

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W poniższym stosunkowo krótkim wywodzie skupię się jednak na zawodach w których wymagana jest konkretna odzież robocza i spróbuję uświadomić czytelnikowi dlaczego tak jest.

Bezpieczeństwo, higiena - w zasadzie tak w dwóch słowach można określić powody dla których stosowane są ubrania robocze przy poszczególnych zawodach oraz powody dlaczego wymagają ich przepisy BHP.

Dlaczego bezpieczeństwo? Wyobraźmy sobie pracownika firmy zajmującej się branża ślusarką i mającego na co dzień do czynienia z takimi urządzeniami jak: wiertarki, frezarki czy też tokarki, a pracującego w luźnych spodniach i koszuli. Niebezpieczeństwo wciągnięcia jakieś zwisającej części garderoby przez któreś ze wspomnianych urządzeń jest bardzo wysokie - grozi to wypadkiem poważnym w skutkach. Odpowiednia odzież robocza jest tutaj absolutnie wymagana przez przepisy BHP - dla dobra samego pracownika.

Inna kwestia to higiena, która jest ważna np. w takich zawodach jak kucharz czy pielęgniarka oraz przy zajęciach gdzie domeną jest gotowanie oraz catering. Dominują tutaj jasne barwy strojów - z prostego powodu - na takim ubraniu łatwiej zauważyć brud w związku z czym należy szczególnie uważać, aby było ono czyste i schludne. Ponadto nakrycia głowy w gastronomii zapobiegają takim niesmacznym historiom jak włosy w zupie klienta restauracji, które niezbyt korzystnie mogłyby wpłynąć na reputację danego lokalu.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Licencja: Creative Commons