Koncentracja, skupienie jest czymś nowym w dzisiejszych czasach. Mając telefony komórkowe, komunikatory internetowe, Twittera, Email, Czytniki RSS, facebooka, myspace, nasza-klase czy Artelis ;) koncentracja stała się czymś o co musimy walczyć na co dzień, by być efektywnym w tym co robimy.

Data dodania: 2009-02-04

Wyświetleń: 1977

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oto kilka metod jak stworzyć odpowiednie "otoczenie" do naszej codziennej pracy, tak by nasz czas wykorzystywany był na wykonywaniu zadań z listy todo, a nie na oglądaniu YouTube.
1. Pracuj offline. Kartka i papier, to najlepsze wynalazki dla tych, którym trudno się skoncentrować pracując przy komputerze.
2. Rób więcej przerw. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dziwne, ale podczas przerw podświadomie przegrupowujesz myśli układając je w całość. Ponadto częste przerwy likwidują uczucie "wypalenia" towrzyszącemu nam zwykle podczas kilkugodzinnej nieprzerwanej pracy.
3. Małe zadania. Upewnij się, że zadania na Twojej liście, to rzeczywiście zadania, a nie projekty. Projekt składa się z wielu zadań. Zadanie jest proste, atomowe. Zamiast "pomaluje pokój", wprowadź na swoja listę: "wybrać kolory", "kupić farby i wałki", "uporządkować pokój", "przestawić meble", "rozłożyć folię" itd.
4. Zwolnij tempo. Nie próbuj zrobić wszystkiego jak najszybciej. Utrzymując wolne tempo zwiększasz koncentrację nad każdym zadaniem.
5. Przygotowuj "dzienną listę zadań". Pracując na komputerze (ale nie tylko), bardzo łatwo stracić koncentrację i oddać się innym niż zaplanowane, zadaniom. Mając przed sobą listę zadań do wykonania w danym dniu, w każdej chwili masz przed sobą obraz tego, co powinieneś robić.
6. Wykorzystaj każdą minutę swojego dnia. Jeśli wpadasz w znudzenie, czy ogarnia Cię lenistwo. Upewnij się, że masz listę krótkich zadań do wykonania. W momencie spadku aktywności, wykonaj kilka zadań z tej listy, a energia do pracy zaraz powróci.
7. Planuj dzień, wieczór wcześniej. "Śpiąc" ze swoimi jutrzejszymi zadaniami, przygotowujesz umsył na to czego powinien oczekiwać. Twój mózg już zaczyna "pracować" nad zadaniami.
8. Wyłącz wszelkie rozpraszacze uwagi. Email, komunikator internetowy, wszelkie powiadomienia itd.
9. Ustal limity czasowe dla każdego zadania. Człowiek w naturze ma to, że każde zadanie zajmie mu dokładnie tyle czasu ile na nie ma. Jeśli nie określisz czasu wykonania zadania, zajmie ono wiele więcej niż tego wymaga.
10. Prowadź dziennik. Zapisuj co robisz w ciągu dnia. Patrząc wstecz na to co udało Ci się osiągnąć z pewnością podziała motywująco.
11. Śledź czas. Zainstaluj program, lub po prostu zapisuj gdzieś ile czasu spędzasz na wszystkim co robisz. Po tygodniu możesz być zaskoczony ile czas spędzasz na czynnościach, które są dla Ciebie zupełnie nie istotne.
12. Wyobraź sobie cały dzień rano, zanim wstaniesz.

Artykuł na podstawie ZenHabits. Więcej na www.kierunek-sukces.pl
Licencja: Creative Commons
2 Ocena