Rozbij swoje cele na serię nawyków, a następnie skoncentruj się na nic, by stały się automatyczne.

Data dodania: 2009-02-05

Wyświetleń: 2116

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tworzymy nawyki, później nawyki tworzą nas (Charles C. Noble - tłumaczenie własne)

Rozbij swoje cele na serię nawyków, a następnie skoncentruj się na nic, by stały się automatyczne. Kiedy nawyk jest już silnie utrwalony (zazwyczaj miesiąc wystarcza), nie musisz się specjalnie wysilać i koncentrować na wykonywaniu danej czynności (czy to jest bieganie czy rozliczanie finansów domowych). Nawyki są pewną drogą do każdego celu.
(Jeśli jeszcze nie zwróciłeś uwagi na Motywatory, czyli pozytywne sentencje dostarczające mi motywacji każdego dnia, jest tam takie zdanie: Motywacja to to dzięki czemu zaczynasz. Nawyk to to dzięki czemu kontynuujesz.)
Przykłady nawyków, które prowadzą do osiągnięcia "popularnych" celów:
- likwidacja długów - stworzenie i regularne wypełnianie miesięcznego planu wydatków (tzw. budżetowanie), regularne oszczędzanie w ramach funduszu awaryjnego, a później poprzez inne inwestycje, regularne czytanie o produktach finansowych, terminowe płacenie rachunków itp.
- odchudzanie - nawyk codziennego ćwiczenia, nawyk zdrowego jedzenia, liczenia kalorii.
Jak zamienić każdy cel na listę nawyków?
1. zapisz cel, jasno i ze szczegółami
2. zastanów się nad listą kroków wymaganych do osiągnięcia celu
3. czy cel może być osiągnięty dzięki 2-4 regularnym działaniom? np. oszczędzanie, poprzez regularne wpłacanie określonych kwot w dniu wypłaty. Zapisz te regularne działania, czy możesz wyrobić sobie nawyk ich wykonywania?
4. ustal ilość, czyli np. chcesz biegać codziennie, ale, żeby przygotować się do maratonu, musisz biegać określoną ilość km dziennie. Oszczędzając na określony cel, oblicz jak często i jakiej wysokości wpłat musisz dokonywać.
5. skoncentruj się na jednym nawyku (JEDNYM) przez miesiąc, dopiero, gdy stanie się "automatyczny" zacznij wyrabiać w sobie kolejny nawyk.
6. twój cel jest na 'autopilocie' - musisz nadal zwracać uwagę na postępy, ale nie osiągnięcie go, nie wymaga już tak dużej koncentracji. Wybierz kolejny cel!

Artykuł na podstawie ZenHabits. Więcej na www.kierunek-sukces.pl
Licencja: Creative Commons
4 Ocena