Opakowanie jest bardzo ważnym elementem – bez niego nasza przesyłka nie zostanie zrealizowana. Tutaj podpowiadamy, gdzie znaleźć odpowiedni karton i jak zaoszczędzić czas.

Data dodania: 2010-06-25

Wyświetleń: 2732

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Karton to dodatkowy koszt dla wysyłanej paczki

Firmy kurierskie oferują nam kilka standardowych opakowań kartonowych, przeznaczonych do wysyłki konkretnych przedmiotów. Istnieje również wiele firm specjalizujących się w sprzedaży kartonów. Jednak ich oferta zazwyczaj nie jest skierowana do odbiorcy indywidualnego. Jeżeli zdecydujemy się na zaopatrzenie w opakowania u kuriera, musimy liczyć się z automatycznym wzrostem kosztów przesyłki. Niektórzy operatorzy, tak jak Poczta Polska, za przesyłkę w firmowym opakowaniu oferują zmniejszenie opłaty – warto to sprawdzić. Firma DHL Express oferuje bezpłatne dostarczenie opakowań firmowych takich jak: koperty foliowe i foliopaki, dla przesyłek Time Definite (przesyłka krajowa w systemie „od drzwi do drzwi” w nastepnym dniu roboczym przed określona godziną). Firmy kurierskie oferują również szereg opakowań o specjalnych wymiarach: tuby, paki bąbelkowe, pudełka styropianowe, skrzynki z tworzyw sztucznych czy palety. Należy pamiętać, że cena  opakowań kartonowych jest uzależniona od ich wymiarów.

Dlaczego karton?

Najważniejszym atutem opakowań wyprodukowanych z materiałów papierniczych jest ich mała masa oraz stosunkowo niska cena. Kartony klasyczne (pudła klapowe) zamykane przy użuciu taśmy klejącej są najczęściej  stosowanymi opakowaniami do przesyłek. Wyróżniamy ich dwa rodzaje: opakowania papierowe oraz tekturowe. Te drugie mogą być kilkuwarstwowe i mają niższą cenę. Pamietajmy, że grubość kartonu powinna być uzależniona od wagi przesyłanego przedmiotu oraz jego wrażliwości na działanie czynników zewnętrznych – takich jak transport. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie  wyposażenie do kartonów: wkładki wypełniające, przekładki, kratownice, obwoluty czy wkłady specjalne.

Gdzie szukać odpowiednich opakowań?

Jeżeli zależy Ci na jak największym obniżeniu kosztów przesyłki, istnieją inne  sposoby zdobycia opakowań kartonowych. Co polecamy? W myśl recyklizacji, sprawdź czy nie posiadasz używanych opakowań w domu lub w pracy, zapytaj również znajomych. Im większa rotacja, tym mniej odpadów w środowisku. Warto odwiedzić pobliskie sklepy, które chętnie odstąpią je za darmo. Zwróć jednak szczególną uwagę na stan opakowań. Nie mogą mieć żadnych uszkodzeń, wgnieceń, wybrzuszeń czy zamoczeń. Sprawdź czy taśma klejąca na opakowaniu nie jest słaba lub uszkodzona. Unikaj kartonów ze starymi etykietami oraz dowodami nadania. Gama opakowań kartonowych, na które możesz natknąć się w sklepach jest spora, co może okazać się bardzo istotne przy wysyłce rzeczy o nietypowych wymiarach. Najbardziej solidne i trwałe opakowania kartonowe można zdobyć w sklepach obuwniczych. Szczególnie polecamy małe osiedlowe sklepiki. Wystarczy wejść i zapytać o niepotrzebne kartony w dobrym stanie do ponownego użytku. Warto wcześniej dowiedzieć się, kiedy do danego sklepu przychodzi dostawa – to będzie najlepszy moment na znalezienie opakowania.
Poprzez powtórne przetwarzanie opakowań, nie tylko zwiększysz swoje oszczędności, ale również przyczynisz się do ochrony środowiska.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena