A – są to najważniejsze zadania, których niewykonanie będzie miało poważne konsekwencje. Np. Co będzie jeśli nie zapłacę czynszu na czas? Co się stanie, jeśli nie przedstawię szefowi prezentacji na dzisiejsze wystąpienie?
Pamiętaj, że jeśli na Twojej liście znajdują się 2 lub 3 zadania tego poziomu, oznacz je dodatkowo
cyframi, nadając poziom ważności, np. A1, A2, A3.
B – to zadania ważne, które powinieneś zrealizować. Jednak niewykonanie ich nie wiąże się z tak dużymi konsekwencjami, jak niewykonanie zadań A. Pamiętaj, że zanim je wykonasz, powinieneś najpierw zakończyć wszystkie zadania z rangi A.
C – to zadania, które dobrze by było zrealizować i które nie niosą żadnych ważnych konsekwencji. Nic się przecież nie stanie, jeśli nie zadzwonisz do swojego kolegi, czy nie pójdziesz z nim na kawę;-)
D – oznacza zadania, których nie musisz sam wykonywać i które spokojnie możesz oddelegować innej osobie. Właściwie może to być każde zadanie, które inni mogą za Ciebie zrobić.
E – to zadania nieistotne, które możesz spokojnie wyeliminować. Zadania te w żaden sposób nie wpłyną na Twój sukces czy osiągnięcie celu. Możesz więc odpuścić sobie gry na komputerze, czy oglądanie telewizji :)
Na koniec jeszcze raz przypomnę, że zanim zabierzesz się za realizację zadań niższej rangi, powinieneś bezwzględnie wykonać zadania najważniejsze A, potem ważne B itd.
Jeśli zdarzy się, że na liście pojawi się kilka bardzo ważnych spraw (oznaczonych literą A), przypisz im cyfry, w zależności od pilności ich wykonania, np. A1, A2, B1, B2, B3, etc.
Zacznij tę metodę stosować już od dziś, a zobaczysz jak bardzo wpłynie ona na efektywność Twoich działań i zaoszczędzi Twój czas.
Zatem do dzieła!!!