Człowiek jest najważniejszą wartością każdej firmy. Wielu spośród właścicieli i menadżerów firm ma tendencję to zapominania o tym podstawowym fakcie. Jak pokazują badania naukowe, zaniedbania w dziedzinie zarządzania talentami prowadzą do niższych wyników przedsiębiorstwa. Można oczywiście temu zaradzić.

Data dodania: 2015-06-27

Wyświetleń: 1258

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zarządzanie talentami

Skąd właściwie biorą się talenty?

Praca nad wyłonieniem talentów w przedsiębiorstwie obejmuje trzy kluczowe obszary. Po pierwsze należy korzystać z pracowników już zatrudnionych, bo szukanie najbardziej wartościowych osób w swoim najbliższym otoczeniu pomaga w uzyskaniu dobrych efektów stosunkowo niewielkim nakładem pracy i środków, co jest istotne z punktu widzenia właściciela przedsiębiorstwa. Drugim źródłem pozyskiwania talentów jest rekrutacja nowych pracowników, przede wszystkim wśród najlepszych absolwentów studiów. Ostatnim, najbardziej kosztownym z pomysłów, jest rozważenie zatrudnienia osób o ugruntowanej już pozycji w branży. Warto przy tej okazji skupiać się przede wszystkim na dwóch pierwszych obszarach działań, wieloletnie doświadczenie pozwala twierdzić, że są one najbardziej obiecujące.

Diagnoza

W uzdrawianiu złej sytuacji konieczna jest przede wszystkim trafne rozpoznanie przyczyn istniejących problemów. Podobnie jak w medycynie, tylko prawidłowa diagnoza może gwarantować prawidłowy proces zmian mających na celu poprawę dotychczasowego stanu rzeczy. Tylko wybór odpowiedniej firmy, posiadającej doświadczenie w tego rodzaju zadaniach zapewni, że cały proces przebiega sprawnie i szybko.

Metoda

Rozpoczęcie prac w dziale HR wymaga ustalenia, w których obszarach działalności zespołu odpowiedzialnego za zarządzanie talentami potrzebna jest zmiana. Co ważne z punktu widzenia prawidłowego działania programu naprawczego, nie chodzi o koncentrację jedynie na zlokalizowaniu źródeł problemu i podaniu garści porad prowadzących do zmian. Trzeba położyć silny nacisk na komunikację, która pozwoli na przemyślane działania również w innych działach firmy. Cały proces ma na celu zwiększenie skuteczności działania organizacji jako całości.

Zarządzanie zasobami ludzkimi odgrywa istotną rolę w procesie wyszukiwania i motywacji talentów, które staną się liderami przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie jednak sam proces pozostawia wiele do życzenia. Należy to zmienić, wyposażając w nowe kompetencje osoby zatrudnione w odpowiednich działach firmy.   

Licencja: Creative Commons
0 Ocena