Wynagrodzenia dla pracowników tymczasowych zgodnie z art. 85 § 2 KP powinny być wypłacane niezwłocznie po ustaleniu ich pełnej wysokości.

Data dodania: 2009-01-29

Wyświetleń: 1708

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wynagrodzenia dla pracowników tymczasowych zgodnie z art. 85 § 2 KP powinny być wypłacane niezwłocznie po ustaleniu ich pełnej wysokości. Okres ten nie może jednak przekroczyć pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Niestety, wciąż często zdarza się, że pracownicy tymczasowi nie otrzymują swoich wynagrodzeń na czas. Według polskiego prawa dziesiąty dzień następnego miesiąca jest terminem ostatecznym i powinien być respektowany. Osoba zatrudniająca pracowników tymczasowych powinna z góry z nimi ustalić konkretny termin wypłaty wynagrodzenia. Takie rozwiązanie budzi jednak pewne wątpliwości. Mianowicie takie przesuwanie terminu wypłaty należnego wynagrodzenia stanowi pewną formę kredytowania przez pracownika agencji pracy tymczasowej. Poza tym „kumulowanie wynagrodzenia” za pracę u różnych pracodawców może stwarzać problemy z ustaleniem, czy wynagrodzenie to zostało prawidłowo obliczone. Inną kwestią jest tez wypłacanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy dla pracownika tymczasowego. Kwota uzyskana z tego tytułu powinna wpłynąć na konto pracownika tymczasowego dnia, w którym doszło do rozwiązania umowy o pracę, z tytułu której pracownik nabył prawo do ekwiwalentu. Wysokość takiego ekwiwalentu obliczana jest podstawie wynagrodzenia z okresu bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy.

* * *

Spora liczba pracodawców jest zdania, że w 2009 roku znalezienie pracownika będzie dużo łatwiejsze niż w latach poprzednich. Patrząc na kwestię zatrudnienia przez pryzmat wiszącego nad Polską kryzysu gospodarczego powyższe założenia wydają się być nieprawdopodobne. Trzeba jednak przy tym zauważyć, że im mniejsza firma, tym lepsze są perspektywy na krótkotrwałe szukanie pracowników. Mniej powodów do zadowolenia mają właściciele większych przedsiębiorstw- tu bowiem sytuacja wygląda odwrotnie. Najwięcej firm spodziewających się poprawy sytuacji na polskim rynku pracy pochodzi z południowego regionu Polski, najmniej natomiast z północy kraju. Wielu pracodawców z zażenowaniem wspomina poprzednie lata, gdy kilkakrotnie na stronach internetowych i w lokalnych gazetach zamieszczali te same ogłoszenia typu „szukam pracownika/ szukam pracowników”. Perspektywy na rok 2009 są nieco bardziej optymistyczne. Specjaliści są zdania, że w ostatnich latach ciężko było znaleźć odpowiednią kadrę do swojego przedsiębiorstwa. Teraz sytuacja uległa poprawie, co powinno doprowadzić do pewnej równowagi w relacjach pracownik-pracodawca. Dobrym rozwiązaniem może tu być skorzystanie z usług firm specjalizujących się w HR. Firmy te w profesjonalny sposób wyszukują, a następnie badają, pod kątem określonych predyspozycji, potencjalnych pracowników dla swoich klientów.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena