Jeżeli chcesz świadomie kierować swoim życiem, a nie dryfować z prądem, czy też dawać się ponieść oczekiwaniom innych, musisz sobie co jakiś czas odpowiedzieć na pytanie Czego chcę?. Jeśli nie jesteś pewny tego, czego oczekujesz, to wpadasz w pułapkę bierności. A to niezbyt miła perspektywa odkryć za kilkanaście lat, że zmarnowałeś szmat życia na robieniu tego, czego nie chciałeś.

Data dodania: 2009-01-09

Wyświetleń: 4845

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To podstawowe pytanie, na które musisz znać odpowiedź. Niekoniecznie zawsze i wszędzie - przecież nie da się wszystkiego zaplanować i przewidzieć. Jeżeli jednak chcesz świadomie kierować swoim życiem, a nie dryfować z prądem, czy też dawać się ponieść oczekiwaniom innych, musisz sobie co jakiś czas odpowiedzieć, jaki jest kierunek Twoich działań. Czego tak naprawdę chcesz od życia i gdzie chcesz się znaleźć za jakiś czas.

Jeśli nie jesteś pewny tego, czego oczekujesz, to wpadasz w pułapkę bierności. A to niezbyt miła perspektywa odkryć za kilkanaście lat, że zmarnowałeś szmat życia na robieniu tego, czego nie chciałeś.

Życie docenia ludzi proaktywnych, tych, którzy spójnie ze sobą napierają do przodu. Wcale nie chodzi o to, by być zawsze widocznym, piąć się w górę, czy zarabiać więcej i więcej. Możliwe, że chcesz tak naprawdę wyruszyć jako wolontariusz z misją do innego kraju, bądź osiedlić się w jakimś spokojnym miejscu i rozwijać swoje pasje. Ważne byś świadomie wiedział, że tego właśnie chcesz. Wtedy możesz podejmować decyzje i działania, które będą popychać Cię w stronę Twojego celu.Najpierw postraszmy: czemu musisz wiedzieć czego chcesz?

Bez odpowiedzi na to pytanie tracisz coś z samego siebie. W szczególności:

Tracisz czas

Źle wybrane studia to zmarnowane kilka lat życia na nauce tego, co Cię nie kręci. Brak świadomej decyzji o kierunku rozwoju swojej kariery to kolejne kilka lat, które przepadły.


Tracisz motywację

Gdy nie wiesz, czego oczekujesz od siebie i jakich rezultatów się spodziewasz, przestajesz podejmować działania. Nauka języka, którego nie potrzebujesz; projekt który był tylko chwilowym kaprysem czy też próba zmiany nawyków bez jasnej odpowiedzi czemu chcesz to zrobić. Większość tych działań po prostu zaniechasz.


Tracisz możliwości

Skoro nie wiesz, czego chcesz, nie zaplanujesz odpowiednio wcześniej przygotowań. A jeśli nie posiadasz danych umiejętności takich jak np. opanowany język, odpowiedni certyfikat, tytuł czy doświadczenie w podobnych projektach - okazja przejdzie Ci koło nosa.

Jedna pułapka, w którą często wpadają ludzie:

„Wiedzieć czego chcesz" to absolutnie nie to samo co „wiedzieć czego nie chcesz". Jeżeli wiesz jedynie jakiej pracy nie chcesz, co Cię denerwuje, na co się nie chcesz w życiu natknąć, jakich ludzi nie spotkać itd. to nadal nie wiesz czego chcesz. Jeżeli pójdziesz na dworzec i powiesz, że chcesz bilet, to pytają „dokąd?". Jeśli na to pytanie odpowiesz: na pewno nie do Paradyża, Maksymilianowa ani na Grenlandię to ... sam sobie odpowiedz, czy w ogóle gdzieś zajedziesz.


Jak się dowiedzieć, czego chcesz?

Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Zachęcam Cię do poszperania i odkrycia takiego sposobu, jaki najbardziej Ci przypadnie i okaże się skuteczny. Możesz zacząć od określenia swoich celów długoterminowych, określić wizję siebie w przyszłości. Możesz też podejść do tematu oddolnie: zebrać listę swoich zalet i tego, co Cię kręci, w czym czujesz się mocny i co chciałbyś rozwinąć.

Wybierz sposób, który Ci odpowiada i spróbuj. Ważne byś zrobił to w spokoju i koniecznie z kartką papieru. „Think on paper" jak zachęca Brian Tracy. Zapisywanie bardzo pomaga sformułować swoje myśli, nawet jeżeli są to jedynie hasła. To również forma kontraktu z samym sobą. Zobowiązuje i motywuje do działania.


Przy określaniu "czego chcę?" musisz znaleźć odpowiedzi przynajmniej dla najważniejszych obszarów: życie osobiste, kariera i finanse. I co istotne: takie pytanie powinieneś zadawać sobie co jakiś czas. Może co pół roku, może co rok. Zależnie od tego co się w Twoim życiu dzieje. Różne rzeczy się przecież zmieniają, zdobywasz nowe doświadczenia, poznajesz nowe możliwości. To rzutuje na Twoje oczekiwania i potrzeby oraz kierunek, w którym chcesz się rozwijać. Powinieneś więc co jakiś czas powtórzyć sobie to pytanie. I wcale się nie przeraź, jeśli odpowiedź będzie diametralnie różna od tego co chciałeś kiedyś.

Tak to już jest. Najważniejsze byś żył w zgodzie z sobą i realizował się na co dzień.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena