Telewizja interaktywna polega na dostarczaniu, wraz ze strumieniem audio-video, aplikacji pozwalających na uruchomienie dodatkowych usług. Najczęściej są to: płatne usługi video (VoD, PPV), serwisy informacyjne, gry oraz systemy do głosowania, poczta elektroniczna i zdalne zakupy.
Ze swojej natury, te dodatkowe usługi wymagają kanału zwrotnego. Interaktywne tunery (urządzenia "set-top-box") mogą do tego celu korzystać z tradycyjnych technologii dostępu do Internetu, albo - jak np. w przypadku tunerów DVB-RCT (Return Channel Terrestrial) - mogą wysyłać dane zwrotne bezprzewodowo do infrastruktury DVB-T wspierającej taką opcję.
Przyszłościową technologią w dziedzinie telewizji interaktywnej jest otwarta platforma MHP - Multimedia Home Platform - będąca składową projektu DVB.
MHP jest oprogramowaniem pośredniczącym (middleware), umożliwiającym komunikację odpowiednio napisanych aplikacji interaktywnych z systemem operacyjnym tunera.
Sygnał docierający do odbiornika jest przetwarzany przez zestaw oprogramowania zwany "interfejsem programu aplikacyjnego" (API - Application Programming Interface). Otwarta koncepcja systemu daje producentom sprzętu i operatorom dużą swobodę wyboru rodzaju aplikacji i sposobu ich realizacji.
Mimo zgody co do ważności otwartej technologii, bardziej popularnym dotychczas było komercyjne rozwiązanie - OpenTv wdrożone w około 100 mln tunerów.
Brak na rynku popularnych tunerów MHP hamował uruchomienie usług. Interaktywne odbiorniki cyfrowe, wyposażone w standard MHP są najbardziej rozpowszechnione we Włoszech, jest ich tam ponad 2 miliony. Popularność tych urządzeń wynikła z kontrowersyjnego programu dopłat. Zakup dekodera DVB-T umożliwiającego interaktywny odbiór i dostęp do kanału zwrotnego był dofinansowywany przez państwo. Dopłaty zmniejszały różnicę w cenie pomiędzy sprzętem MHP a tańszym sprzętem pozbawionym możliwości korzystania z interaktywnego odbioru.
Sprzęt wyposażony w platformę MHP produkują miedzy innymi - ADB, Philips, Strong, Humax. W Polsce MHP stosowany jest między innymi przez satelitarną platformę "n" oraz sieci kablowe Multimedia, Inea i Vectra.
Zmianę trendu zapowiada w najbliższym czasie rozwój MHP, który przebiega w dwóch kierunkach. Pierwszy, to uproszczenie tworzenia aplikacji - na tym polu działa firma Sun Microsystems, która opracowała nową platformę o nazwie JavaFX, znacznie upraszczającą pisanie aplikacji. Drugi kierunek, to postępująca uniwersalizacja MHP. Jej wyrazem jest opracowanie reguł Globally Executable MHP (GEM), co pozwoli na stosowanie aplikacji zarówno w nowych, obiecujących dziedzinach, np. Blu-ray, jak i kompatybilność z siostrzanymi do MHP rozwiązaniami, na przykład z OpenCable Application Platform (OCAP), będącą podstawą dla usługi "tru2way" - dostępnej obecnie w amerykańskich telewizjach kablowych. Uniwersalizacja MHP znacznie rozszerzy rynek i spopularyzuje tę technologię.