Gdańsk, jako jedno z największych i najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce, przyciąga wielu przedsiębiorców pragnących promować swoje firmy. W związku z rosnącą liczbą reklam w przestrzeni publicznej, władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie uchwały krajobrazowej, która ma na celu uporządkowanie i ograniczenie chaosu reklamowego. 

Data dodania: 2024-07-07

Wyświetleń: 80

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kasetony reklamowe w Gdańsku a ustawa krajobrazowa: Co można?

W tym artykule przyjrzymy się, jakie są zasady dotyczące kasetonów reklamowych w Gdańsku w kontekście ustawy krajobrazowej i co warto wiedzieć przed ich montażem.

Co to jest ustawa krajobrazowa?

Ustawa krajobrazowa, formalnie znana jako ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, daje samorządom lokalnym możliwość regulowania zasad umieszczania reklam na ich terenie. Dzięki temu miasta i gminy mogą wprowadzać przepisy określające, gdzie i w jaki sposób mogą być umieszczane reklamy, aby chronić estetykę przestrzeni publicznej.

Uchwała krajobrazowa w Gdańsku.

Gdańsk przyjął własne przepisy dotyczące reklam w przestrzeni publicznej, znane jako uchwała krajobrazowa. Dokument ten określa szczegółowe wytyczne dotyczące lokalizacji, wielkości, formy i materiałów używanych do produkcji reklam. Celem uchwały jest uporządkowanie przestrzeni miejskiej i zapobieganie nadmiernemu zanieczyszczeniu wizualnemu.

Więc na co zezwala ustawa i co możemy a czego nie?

Ustawa krajobrazowo reklamowa reguluje szereg kwestie związanych z wieloma aspektami takimi jak: wielkość reklamy, miejsce montażu, przeznaczenie oraz kwestie związane z regulacją otaczającego krajobrazu. Poniżej postaramy się przybliżyć kilak istotnych kwestii związanych z możliwościami promocji firmy w miastach objętych ustawą.

Lokalizacja kasetonów reklamowych.

Uchwała krajobrazowa w Gdańsku precyzyjnie określa, w jakich miejscach można umieszczać kasetony reklamowe. W szczególności:

 • Strefy ochrony konserwatorskiej: W historycznych i zabytkowych częściach miasta, takich jak Stare Miasto, obowiązują ścisłe ograniczenia dotyczące reklam. Kasetony muszą być dostosowane do charakteru architektonicznego i estetycznego otoczenia.

 • Strefy mieszkaniowe: W obszarach przeznaczonych głównie na cele mieszkalne, reklamy muszą być mniej inwazyjne i nie mogą zakłócać spokoju mieszkańców.

 • Strefy komercyjne i usługowe: W dzielnicach handlowych i biznesowych dopuszcza się większą swobodę w umieszczaniu reklam, jednak nadal obowiązują określone zasady dotyczące ich wielkości i formy.

Wielkość i forma kasetonów reklamowych.

Uchwała krajobrazowa w Gdańsku określa również maksymalne wymiary kasetonów reklamowych oraz ich formę:

 • Wielkość: Kasetony muszą być proporcjonalne do wielkości budynku, na którym są umieszczane. Nie mogą dominować nad fasadą ani zakrywać jej istotnych elementów architektonicznych.

 • Forma: Kasetony powinny być estetyczne i dobrze komponować się z otoczeniem. Zaleca się unikanie jaskrawych kolorów i agresywnych form, które mogłyby zakłócać harmonię przestrzeni miejskiej.

Materiały i technologie.

Uchwała krajobrazowa promuje używanie materiałów i technologii, które są trwałe, estetyczne i ekologiczne:

 • Materiały: Zaleca się stosowanie wysokiej jakości materiałów, takich jak aluminium, dibond czy szkło, które są odporne na warunki atmosferyczne i zapewniają długowieczność kasetonów.

 • Oświetlenie: Jeśli kaseton jest podświetlany, preferowane jest użycie energooszczędnych źródeł światła, takich jak diody LED. Oświetlenie powinno być subtelne i nie oślepiać przechodniów ani kierowców.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?

Montaż kasetonów reklamowych zgodnych z uchwałą krajobrazową może być skomplikowanym procesem, wymagającym wiedzy na temat przepisów i doświadczenia w zakresie produkcji i instalacji reklam. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak Lersen, która zapewni kompleksową obsługę i pomoże w każdej fazie projektu:

 • Konsultacja - Pomoc w zrozumieniu przepisów uchwały krajobrazowej i doradztwo w zakresie najlepszych rozwiązań reklamowych.

 • Projektowanie - Tworzenie projektów kasetonów, które są estetyczne, funkcjonalne i zgodne z przepisami.

 • Produkcja - Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów i nowoczesnych technologii do produkcji trwałych i atrakcyjnych kasetonów.

 • Montaż - Profesjonalna instalacja kasetonów, z uwzględnieniem wszystkich wymogów technicznych i prawnych.

Szukasz większej ilości informacji na temat kasetonów reklamowych w Gdańsku? Skontaktuj się z przedstawicielem naszej formy lub odwiedź naszą stronę internetową pod adresem: https://lersen.pl/kasetony-podswietlane

Jaki obszar obsługujemy?

Agencja reklamy „Lersen” wykonuje szeroki wachlarz usług reklamowych dla klientów praktycznie z całej Polski. Oczywiście z racji głównej siedziby mieszczącej się w Gdańsku największa ilość klientów pochodzi właśnie z naszego miasta i okolic. Potrzebujesz uzyskać więcej informacji na temat wszelkich konstrukcji reklamowych wejdź na: https://lersen.pl

Podsumowanie.

Podświetlane kasetony reklamowe są skutecznym narzędziem promocji, jednak ich montaż w Gdańsku musi być zgodny z przepisami uchwały krajobrazowej. Przestrzeganie tych przepisów zapewnia, że reklamy nie tylko przyciągną uwagę klientów, ale również będą harmonijnie komponować się z otoczeniem, nie naruszając estetyki przestrzeni publicznej. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, takiej jak agencja reklamy „Lersen”, gwarantuje, że kasetony będą nie tylko efektowne, ale i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena